Bu ağrı kesici bağımlı yapıyor!

Dev ilaç şirketinin ağrı kesicilerinin bağımlılık yaptığı resmileşti. Köşeye sıkışan firma davaları uzlaşma bedeli ödeyerek kapatmaya çalışıyor. Yaklaşık 2 bin dava için toplamda 12 milyar dolar ücret ödeyecek.

Bu ağrı kesici bağımlı yapıyor!

Amerika Birleşik Devletleri'nde pazartesi günün yaşanan Johnson & Johnson skandalının ardından şimdi de Purdue skandalı patladı. Firmanın ürettiği güçlü ağrı kesici OxyContin'in kişileri afyon bağımlısı haline getirdiği açıklandı. İlacın, gerekli düzeylerden çok daha fazla dozda opioid içerdiği iddia ediliyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, BBC'ye yazılı bir açıklama yapan Purdue şirketi 'küresel bir çözüm' bulmak için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını ifade etse de uzlaşma bedelleri konusunda yorum yapmayacağını söyledi.

ABD'li yayıncı kuruluş NBC'nin haberine göre milyarlarca dolarlık uzlaşma kapsamında Sackler ailesinin Purdue'deki kontrol hisselerinden feragat etmeleri de olasılıklar arasında. Ancak Reuters haber ajansı Purdue şirketinin şu ana kadar herhangi bir uzlaşma sağlayamadığını aktarıyor ve görüşmelerin sonuçsuz kalabileceğini belirtiyor.

Purdue, Ekim ayında başlayacak olan 2 bini aşkın opioid davasında suçlanan ağrı kesici üreticisi şirketlerden birisi. Eyaletlerin, şehir ve kasaba yönetimlerinin davacı konumunda olduğu dosyalarda ilaç şirketleri bağımlılık yapan güçlü ağrı kesicilerin satışını artırmak için kamuoyunu aldatıcı satış stratejileri uygulamakla ve ABD'yi bir ağrı kesici bağımlılığına sürüklemekle suçlanıyorlar.

ABD'de günde 130 ölüm

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin verilerine göre ABD'de her gün ortalama 130 kişi aşırı dozda ağrı kesici aldığı için hayatını kaybediyor. İlaç şirketi Purdue ise OxyContin ilacının kamu kuruluşları tarafından tasdik edilip onaylandığını söylüyor ve ilaç kutusu üzerinde uyarıların bulunduğunu ifade ediyor.

Sackler ailesi ise Purdue şirketinin etkin olmayan yönetim kurulu üyeleri olduklarını belirtiyorlar. Aileden yapılan açıklamalarda OxyContin satışı ve pazarlaması stratejileri konusunda sadece idari birimlerden gelen rutin onay taleplerinin yerine getirildiği belirtiliyor.

Pazartesi günü bir diğer ABD'li ilaç üreticisi Johnson & Johnson Oklahoma'daki ağrı kesici bağımlılığını artırdığı gerekçesiyle 572 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Johnson & Johnson, mahkeme kararını temyize götüreceğini söylemişti.