Akbank'tan açıklama: Bugün sistemleri devreye almayı hedefliyoruz

Dijital bankacılık sistemlerinde oluşan arıza nedeniyle dünden bu yana ulaşılamayan Akbank, bugün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, bugün sistemlerini devreye almayı hedeflediklerini duyurdu.

Akbank'tan açıklama: Bugün sistemleri devreye almayı hedefliyoruz

Akbank müşterileri, dün sabah saatlerinden bu yana hiçbir bankacılık işlemini yapamıyor. Meydana gelen aksaklıktan dolayı banka saatler sonra açıklama yaptı. 

Açıklamada, kredi ve kredi kartı ödemelerinin 1 gün faizsiz olarak ötelendiği duyuruldu.

Sosyal medya kullanıcıları, ATM’leri ve kartları kullanamadıklarını belirtirken, bankanın mobil uygulaması da çalışmıyor. Akbank, dijital kanallarındaki 24 saati aşan kesintilerle ilgili saatler sonra bir basın duyurusu yayımladı. Banka açıklamasında kredi kartı borçları ve ekstre kesim tarihlerinin bir gün ertelendiği ve bu bir gün için faiz işletilmeyeceği belirtildi.

Akbank’ın açıklama yaptı

Akbank’ın açıklaması şöyle: “06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşılabilirler."

"İlave önlemler alınacaktır”

Paylaşımda Akbank’ın aldığı kararlar şöyle duyuruldu:

”06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.

Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.

Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır. Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır. Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.”

Erişim sıkıntısının uzun sürmesi ve bankadan yapılan açıklamalar sosyal medyada tepkilere neden olurken, ‘#Akbank’ etiketi altında çok sayıda paylaşım yapıldı.

"Başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızdan özür dileriz”

Bankanın Twitter hesabında paylaşılan son bilgilendirme notunda şunlar kaydedildi: “Hizmetlerimizdeki kesintileri gidermek için yoğun çalışmalarımızı teknoloji iş ortaklarımızla beraber aralıksız sürdürüyoruz. Süreçten etkilenen başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızdan özür dileriz.”