Dikkat! Aile Destek Ödemeleri başladı! Hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz! E-devlet 600 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

Devlet desteğiyle Aile Destek Programı ihtiyaç sahibi ailelerin desteklenmesi amacıyla en fazla 12 aylık ödeme dönemi ile sınırlı olan ödemeler başladı. Aile destek programı ödemeleri hanelerin kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için 450-600 TL tutarları ödeme yapılıyor.

Hesaplarınızı kontrol edin! Ödemeler başladı

Aile destek ödemeleri ne zaman, kim ne kadar aralacak? Ödemeler ne zaman başladı? İşte tüm ayrıntılar… 

Aile Destek Programı başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaya devam ediyor. Başvuru yapanlar ise sonuçları 1 ay içerisinde sonuçlanıyor. Başvuru olumlu olması durumnda başvuru sırasında İbraz edilen IBAN numarasına belirtilen destek ödemesi yatırılıyor. 

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir. 

Aile Destek Ödemesi programı ne kadar? 

Hanelerin kişi başına düşen gelir tutarları için geçerli olan gelir aralıkları ile bu gelir aralıklarında uygulanacak yardım ödeme tutarları şu şekildedir:

Hane içinde kişi başına düşen gelir tutarı 450 TL ve altında olan haneler için aylık 600-TL ödenir.

Hane içinde kişi başına düşen gelir tutarı 450 TL’nin üzerinde olup 911,15 TL ve altında olan haneler için aylık 550-TL ödenir.

Hane içinde kişi başına düşen gelir tutarı 911,15 TL’nin üzerinde olup 1372,30 TL ve altında olan haneler için aylık 500-TL ödenir.

Hane içinde kişi başına düşen gelir tutarı 1372,30 TL’nin üzerinde olup 1833,45 TL’den az olan haneler için aylık 450-TL ödenir.

Aile destek ödemesine kimler başvurabilir?
Başvuran kişinin şu şartları taşıması gerekmektedir:
Türk vatandaşı olması,
Mavi Kart sahibi olmaması,
Yerleşim adresinin yurt içinde olması,
18 yaşından büyük olması,

Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunmaması.

Peki Aile destek ödemesi başvuruları nasıl yapılır?

Başvurular, e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabileceği gibi doğrudan başvuru yapan vatandaşın yerleşim yeri adresinin bulunduğu ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da yapılabilir.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Ödemeler ne zaman yapılıyor? 

Aile Destek Programı ödemeleri, aylık olarak hazırlanan ödeme listeleri çerçevesinde merkezi olarak yapılmaktadır. Hak sahibi hanelere yapılacak ödemeler, hak sahipliği kararının alındığı Mütevelli Heyeti kararı tarihini içeren ay için başlar ve takip eden ay içinde ilk ödeme gerçekleştirilir. 

2022 yılı Ağustos ayı ile 2023 yılı Ağustos ayı arasındaki 12 aylık dönemde uygulanacak Aile Destek Programının son ödeme dönemi olan 2023 yılı Ağustos ayı ödemesi takip eden Eylül ayı içinde gerçekleştirilerek program sonlandırılacaktır.