Din görevlileri çağırıldı satanistler gönüllü oldu!

Florida'da din görevlilerini okullarındaki açıkları doldurmak için okula çağıran programa Satanistler gönüllü oldu. 

Din görevlileri çağırıldı satanistler gönüllü oldu!

Ron DeSantis eğitimde daha fazla dini teşvik eden yeni bir yasa imzaladıktan sonra Satanistler Florida okullarındaki açıkları doldurmak için gönüllü oluyor.

Eleman eksikliğini kapamak için dini gruplar da dahil dış organizasyonlardan, "öğrencilere rehberlik ve destek takviyesi" alınmasına izin veren eyalet yasası geçen hafta yürürlüğe girdi.

Daha fazla eyalet, Hristiyanlığın devlet okulu ortamlarında yer bulmasını hedeflerken Florida'daki girişim, din görevlilerinin devlet okullarında rehber öğretmen olarak hizmet vermelerine müsaade ediyor.

Satanist Tapınağı dini grupların okullarda faaliyet göstermesine izin veren ABD eyaletlerinde Okul Sonrası Şeytan kulüplerinin kurulması da dahil olmak üzere, devlet okullarında din özgürlüğü için eyleme geçmişti.

Örgüt, Tanrı'ya veya şeytana inanmadığını söylüyor. Kendisini "nonteistik" diye tanımlıyor ve dinin kamusal hayata müdahale etmesine karşı kampanya yürütüyor.

"HEDEF DİN DEĞİŞTİRMEK DEĞİL"

"Hedefinin din değiştirme olmadığını" savunarak "Program bilime, eleştirel düşünmeye ve yaratıcı sanatlara odaklanıyor ve "çocukları Satanizm'e çekmekle hiç ilgilenmiyor" diye ekliyor.

Satanist Tapınağı kurucu ortağı ve sözcüsü Lucien Greaves The Guardian'a, üyelerinin Florida'daki 67 county'de (sözcük anlamı kontluk; ABD ve BK’de yer alan Türkiye’de karşılığı olmayan idari birim -çn.) açık rehberlik rollerini doldurmaya hazır olduğunu söylemişti.

SATANİST TAPINAĞI RESMEN TANINIYOR

The Hill'e konuşan Greaves şöyle dedi:  Bir okul bölgesi din görevlileri bulundurmayı seçiyorsa Satanistlerin de katılmasına hazırlıklı olmalı. Satanist Tapınağı, ABD hükümeti tarafından resmen bir din olarak tanınıyor.

DeSantis, Satanizm'in "bir din olmadığını" savunarak takipçilerinin programda yer almasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Yasa nisanda imzalanırken "Nedense bazıları okulda din görevlilerine yönelik bir program yaparsak okullarımızda satanistlerin dolaşacağını söylüyor. Florida'da böyle oyunlar oynamıyoruz. Bundan endişe duymanıza gerek yok" demişti.

Greaves, valinin "halka açıkça yalan söylediğini" düşünerek onu sertçe eleştirdi. DeSantis'in Hristiyanlığa haklar tanırken başkalarının "dini kimliğini" inkar edemeyeceğini öne sürdü.

Tapınağın lideri Florida, Satanistlerin okullara erişimini engellemeye çalışmaya devam ettiği takdirde yasal işlemlere başvurmaya hazır olduğunu söyledi.