Dışişleri Bakanlığı: AİHM kararlarının uygulanması tarafsız bir yaklaşımla ele alınmalıdır

Dışişleri Bakanlığı'ndan, AK Bakanlar Komitesi'nin, AİHM'e Osman Kavala bildiriminde bulunmasına ilişkin, "AK Bakanlar Komitesi, tarafgir ve seçici tutumunu bırakıp, AİHM kararlarının uygulanmasını tüm üye ülkeler yönünden tarafsız bir yaklaşımla ele almalıdır" dedi

Dışişleri Bakanlığı: AİHM kararlarının uygulanması tarafsız bir yaklaşımla ele alınmalıdır

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) Osman Kavala bildiriminde bulunmasına ilişkin, "AK Bakanlar Komitesi, tarafgir ve seçici tutumunu bırakıp, AİHM kararlarının uygulanmasını tüm üye ülkeler yönünden tarafsız bir yaklaşımla ele almalıdır" açıklaması yapıldı.

 

Dışişleri Bakanlığı, AK Bakanlar Komitesi'nin AİHM'in Kavala kararının icrasına ilişkin aldığı karar hakkında açıklama yayımladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "AK Bakanlar Komitesi bugün ülkemizin, AİHM'in Kavala kararını uygulayıp uygulamadığının tespiti hususunu AİHM'e havale etme niyetini içeren bildirimde bulunmuştur. Ülkemizde devam eden yargı sürecine saygı ilkesi uyarınca, AK'yı bağımsız yargıya müdahale niteliği taşıyacak bu kararın devamını getirmekten kaçınmaya davet ediyoruz. Başta AK Bakanlar Komitesi olmak üzere herkes, bağımsız ve tarafsız mahkemelerce yürütülen yargı sürecine saygı ve güven duymalıdır" denildi.

Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi olan Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan sorumluluklarının bilincinde olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu yıl içinde 128, bugüne kadar ise toplam 3674 AİHM kararı tarafımızdan uygulanmıştır. AİHM kararlarının icrasını denetleyen Bakanlar Komitesi'nin gündeminde halen çok sayıda karar bulunmaktadır. Kavala kararından daha eski olan ve başka ülkeler hakkında ve konularda da uygulanmayan kararlar varken, özellikle Kavala kararının sürekli olarak gündemde tutulmasını tutarsız bir yaklaşım olarak görüyoruz. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sistemindeki mevcut mekanizmaların hukuki ve adil bir anlayışa göre değil de, siyasi mülahazalar üzerinden belirli ülkeler aleyhinde işletilmesi her şeyden önce Avrupa Konseyi’nin kendi itibarını zedelemektedir. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, insan hakları sisteminin etkinliğini sürdürmek istiyorsa tarafgir ve seçici tutumunu bırakıp, AİHM kararlarının uygulanmasını tüm üye ülkeler yönünden tarafsız bir yaklaşımla ele almalıdır."