Dışişleri Bakanlığı'ndan Azerbaycan açıklaması: Meşru endişeler ve gerekli tedbirler

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın Karabağ'da başlattığı operasyon hakkında bir açıklama yaparak, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki gayrimeşru Ermeni silahlı unsurların uzun süredir devam eden saldırıları ve provokasyonlarına karşı askeri bir anti-terör operasyon başlattığını belirtti. Açıklamada, Azerbaycan'ın kendi egemen topraklarını koruma zorunluluğunda olduğu ve bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın sağlanması için görüşmelere devam etmenin önemli olduğu ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Azerbaycan açıklaması: Meşru endişeler ve gerekli tedbirler

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Karabağ’da başlattığı operasyonla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan gayrimeşru Ermeni silahlı unsurlarca Azerbaycan ordusu mensuplarına ve güvenlik görevlilerine yönelik uzun süredir devam eden silahlı saldırılar ve provokasyonlara karşı, Azerbaycan ordusu tarafından bugün münhasıran askeri unsurların hedef alındığı bir anti-terör operasyonu başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

"MEŞRU ENDİŞELER VE GEREKLİ TEDBİRLER"
Azerbaycan’ın kendi egemen toprakları üzerine gerekli tedbirleri almak durumunda kaldığı belirtilen açıklamada, “İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana geçen yaklaşık üç yıllık sürede sahadaki duruma ilişkin olarak sürekli dile getirdiği meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır. Azerbaycan ile Ermenistan arasında bugüne kadar titizlikle yürütülen kapsamlı görüşme sürecinin sonuç odaklı olarak devamının sağlanmasının, bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın tesisi için yegane yol olduğuna inanıyoruz” denildi.