Doğanın vahşi ve kurnaz hayvanı Afyonkarahisar'da bulundu! Bu sefer çok savunmasız... Üstelik 1 değil 2 tane

Doğanın vahşi ve kurnaz hayvanları olarak bilinen kızıl tilki yavruları doğanın içinde tek başlarına savunmasız vaziyette bulundu. Üstelik 1 değil 2 tane. Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde koruma altına alınan yavru tilkiler tek başlarına yaşamlarını sürdürecek duruma getirildikten sonra doğaya bırakılacak.

Doğanın vahşi ve kurnaz hayvanı Afyonkarahisar'da bulundu! Bu sefer çok savunmasız... Üstelik 1 değil 2 tane

Afyonkarahisar'da vahşi doğanın ortasında savunmasız şekilde bulunan 2 adet kızıl tilki yavrusu Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (AKÜREM)  tarafından koruma altına alındı. Tek başlarına yaşamlarını sürdürecek duruma getirildikten sonra doğaya bırakılacak.

VATANDAŞLAR TARAFINDAN BULUNDU

Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Denizli ve Eskişehir'den getirilen çok sayıda yabani hayvan, AKÜREM'de tedavi ediliyor.Yaklaşık 1 haftalıkken Bolvadin ilçesinde vatandaşlar tarafından bulunan iki kızıl tilki yavrusu da Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri aracılığıyla AKÜREM'e teslim edildi.

Kızıl tilki yavruları, tek başına hayatlarını sürdürebilecek kadar büyüdüklerinde yeniden doğal yaşamlarına kavuşacak."Genel muayenelerinde tilkilerin bir haftalık olduğunu gördük"
AKÜREM Müdürü Prof. Dr. İsmail Aytekin,  ilçede vatandaşlar tarafından 2 yavru tilki bulunduğunu söyledi.Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen tilkilerin AKÜREM'e getirildiğini belirten Aytekin, "Öksüz kalmış tilki yavrularını getirdiler. Yavru tilkilerin genel muayenelerini yaptık. Genel muayenelerinde tilkilerin bir haftalık olduğunu gördük." dedi.

 

Doğanın vahşi ve kurnaz hayvanı Afyonkarahisar'da bulundu! Bu sefer çok savunmasız... Üstelik 1 değil 2 tane - Resim : 1

İNSANLARA ALIŞMAMALARINA ÖZEN GÖSTERİLİYOR

Yavru tilkilerin aç kaldıklarını gözlemlediklerini kaydeden Aytekin, şöyle konuştu: "Şu anda sağlıklılar. Her gün süt veriyoruz. 5 haftalık oluncaya kadar sütle besleyeceğiz. Bunlar etçil hayvan oldukları için 5 haftadan sonra yavaş yavaş etle besleyeceğiz. Öksüz ve yetim kalan yavru kızıl tilkilere AKÜREM olarak sahip çıkıyoruz. Öğrenciler yavrulara 'Loki' ve 'Kirke' ismini koydu. Öğrencilerle birlikte bakım ve beslemelerini yapıyoruz. Rehabilitasyon noktasında en iyi şekilde misafir etmeye çalışıyoruz." Tilki, çakal, kurt gibi hayvanların en önemli özelliğinin insanlardan uzak yaşaması olduğunu vurgulayan Aytekin, kızıl tilki yavrularının da insanlara alışmaması için gerekli özeni gösterdiklerini söyledi.

 

Doğanın vahşi ve kurnaz hayvanı Afyonkarahisar'da bulundu! Bu sefer çok savunmasız... Üstelik 1 değil 2 tane - Resim : 2

GÜNDE 2-3 KEZ BESLENİYORLAR

Aytekin, "Gelen hastanın durumuna göre vakanın ağır veya ciddiyetine göre küçükken gelmişse bunları daha uzun süre elimizde tutuyoruz. Doğaya alışabilecek zamana kadar burada bakım ve beslemelerini yapıyoruz." ifadesini kullandı.Besleme sürecinin zorluğuna vurgu yapan Aytekin, "Anneden emmediğinden dolayı zor oluyor. Her hayvanın kendine ait beslenme şekli var. Günde 2-3 kez sütle besleyerek yaşamlarını sağlıyoruz." dedi.

 

Doğanın vahşi ve kurnaz hayvanı Afyonkarahisar'da bulundu! Bu sefer çok savunmasız... Üstelik 1 değil 2 tane - Resim : 3