Doktorların tavsiyesine karşı çıktı! 217 kez aşı oldu!

Almanya'da 62 yaşındaki bir erkeğin, doktorların aksi yöndeki tavsiyelerine karşı çıkarak 29 aylık dönemde özel kliniklerden aşı satın alarak 217 kez Covid aşısı olduğu belirtildi.

Doktorların tavsiyesine karşı çıktı! 217 kez aşı oldu!

Erlangen-Nurember Üniversitesi araştırmacıları, tam 217 kere Covid aşısı olan erkekte herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti.

VAKAYI GAZETELERDEN ÖĞRENDİK, ARAŞTIRMAK İSTEDİK”

Üniversitenin Mikrobiyoloji Bölümü’nden Dr. Kilian Schober “Bu vakayı gazete haberlerinden öğrendik. Daha sonra kendisiyle temas kurduk ve Erlangen’de bazı testlerden geçirmek istediğimizi söyledik. Çok ilgi gösterdi” dedi.

Vakadan kan ve tükürük örnekleri alındı, uzmanlar ayrıca son yıllarda depolanmış, dondurulmuş kan örneklerini de inceledi.

Dr. Schober, "Çalışmayı yaptığımız sırada, kendi ısrarı sonucu vakaya yine Covid aşıları yapıldı. Daha sonra numuneleri, bağışıklık sisteminin aşıya verdiği tepkiyi tam anlamıyla belirlemek için kullanma fırsatımız oldu" dedi.

DAHA ÖNCE COVİD GEÇİRMEMİŞ

Dr. Shober, bağışıklık sistemini bu kadar çok sayıda aşıyla harekete geçirmenin belli hücrelerde yorgunluk yaratabileceğinden kaygılıydı. Ancak araştırmacılar 62 yaşındaki erkekte böyle bir bulguya rastlamadı. Covid geçirdiğine dair belirti de bulunmadı.

Uzmanlar, aşırı aşılanmayı teşvik etmediklerini belirtirken, vakaya yaptıkları testlerin genel sonuçlar çıkartmaya yetmeyeceğini vurguladı.