Dünya Satranç tarihine geçen Türk! 12 yaşında satrançta "büyükusta" oldu

Bursa'da yaşayan 12 yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş, her yaşında yeni bir başarılarla girdi. 8 yaşında 'Avrupa Şampiyonu', 10 yaşında 'Dünya Şampiyonu' olan ve 75 madalya ve 40 kupa kazanan Yağız Kaan Erdoğmuş, ''büyükusta'' unvanını kazandı.

Dünya Satranç tarihine geçen Türk! 12 yaşında satrançta "büyükusta" oldu

Türkiye Satranç Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Grenke Açık Satranç Turnuvası'nda mücadele eden Yağız Kaan Erdoğmuş, son normunu da tamamlayarak GM ünvanını elde etti.

Dünya Satranç tarihine geçen Türk! 12 yaşında satrançta "büyükusta" oldu - Resim : 1

Yağız Kaan, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasına göre aktif satranç sporcuları arasındaki en genç GM oldu.

Dünya Satranç tarihine geçen Türk! 12 yaşında satrançta "büyükusta" oldu - Resim : 2

Yağız Kaan Erdoğmuş (12 yıl 9 ay 30 gün), dünya satranç tarihinin en genç GM'leri listesinde ise 4. sırada yer aldı.

ABD'li Abhimanyu Mishra'nın (12 yıl 4 ay 25 gün) rekoru elinde tuttuğu listenin ikinci sırasında Ukrayna'dan Sergey Karjakin (12 yıl 7 ay), üçüncü sırasında da Hindistan'dan Gukesh Dommaraju (12 yıl 7 ay 17 gün) bulunuyor.

Dünya Satranç tarihine geçen Türk! 12 yaşında satrançta "büyükusta" oldu - Resim : 3

YAĞIZ KAAN İLE BERABER TÜRKİYE'DEKİ BÜYÜKUSTA SAYISI 16'YA YÜKSELDİ.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, "Yağız Kaan Erdoğmuş'u bu müthiş performansından dolayı kutluyorum. Satrancın Türk yıldızları bizi gururlandırmaya devam ediyor. Altyapıdan gelen gençlerle geleceğe daha güvenle ve gururla bakıyoruz. Türkiye genç ustalarıyla dünya satrancına damga vurmaya hazırlanıyor." ifadelerini kullandı.