Dünyada bulunan en eski 11 nesne

Dünya 4,5 milyar yaşında ancak insanlık 250 bin yıldan daha fazla bir süredir devam ediyor. Bazı keşifler o kadar garip ki, o tarihte olabileceğine insan ihtimal vermiyor. İşte onlardan bazıları...

Kaynak: TV100.COM

İlk güneş gözlüğü - 
Evet yanlış okumadınız, fotoğraftaki bir güneş gözlüğü. Modern güneş gözlüklerine çok benzemese de kullanım amacı tamamen aynı. Gözleri baktığı alanın dar olması, güneş ışınlarından maksimum koruma sağlayabilmek amacıyla yapılmış. Sadece yaz aylarında değil, daha çok kışın kar nedeniyle meydana gelen parlamalardan korunmak için yapılmış. Bulduğu yer ise Kanada.

İlk İsviçre çakısı - 
Yıllardır insanların hayranlık duyduğu İsviçre çakısı vazgeçilmez aletlerden biri. Birçok fonksiyonu tek alette barındırıyor olması özellikle balıkçı, avcı ya da kampçılar için vazgeçilmez bir özellik. Tabii bu tip aletler sanayileşme ve modern hayatın başlaması ile günlük kullanıma dahil oldu. Fotoğraftaki çakı ise MS'den sonra 200 yıllarından kalma. Roma İmparatorluğu döneminden kalan bu çakı günümüzdeki İsviçre çakısının atası olarak kabul ediliyor.

Dünyanın ilk protezi - 
Günümüzden yaklaşık 3 bin yıl önce bir ceset mumyalanarak gömüldü. Bir kadına ait olan ceset tahminlere göre MÖ 950 ile MÖ 710 arası bir dönemde yaşadı. Dikkat çeken ayrıntı ise sağ baş parmağını kaybetmiş olan kadının ahşap bir protez kullanıyor olması. Günümüzde protez konusunda devrim yaşansa da 3 bin yıl önce yapılan bu protezin o döneme göre inanılmaz büyük değer taşıyor. Protezi taşıyan kadının bu nedenle çok önemli biri olduğu düşünülüyor.

İlk diş tedavisi - 
Fotoğraftaki diş bundan 6 bin 500 yıl önce bir erkeğin alt çenesindeydi. Köpek dişi ilk incelemelerde bilim insanlarının da fark edemediği (Böyle bir şey olacağına ihtimal verilmediği için) bir şekilde tedavi edilmişti. Daha sonra yapılan incelemelerde ortaya çıkan gerçeğe göre, diş balmumu ile dolgu yapılmıştı. Yani bundan yaklaşık 14 bin yıl önce bir hekim dişi ağrıyan hastasına dolgu yapmıştı! İnanılır gibi değil ama gerçek...