Dünyanın çam balı üretim merkezi, çam balı üretiminde bu yıl sınıfta kaldı

Çam balı üretim merkezi olarak adından söz ettiren Muğla'da küresel iklim değişikliği, orman yangınları ve olumsuz hava şartları nedeni ile bu yıl çam balı üretiminde rekolte oldukça düştü. Geçen yıllara oranla bir hayli düşük olan verim bu yıl üreticinin yüzünü güldürmedi.

Dünyanın çam balı üretim merkezi, çam balı üretiminde bu yıl sınıfta kaldı

Dünyanın çam balı üretim merkezlerinden birisi olarak işaret edilen Muğla bu yıl çam balı üretiminde sınıfta kaldı. Küresel iklim krizi, orman yangınları ve olumsuz hava şartları gibi nedenlerden dolayı olumsuz etkilenen çam balı bu yıl rekolteyi oldukça düşük verdi.  Üreticiler çam balında fiyat istikrarı bulunmadığını belirtirken, 10 kovandan bir tekene bal aldıklarını belirttiler.

Eylül-Kasım ayları arasında Muğla’da çam balı üretimi için bal ormanlarına gelen aracılar, beklentilerinin altında rekolte ile karşılaştı. Yıllık 25-30 ton çam balı üretiminin gerçekleştirildiği Muğla’da, bu yıl rekolte 13-15 bin ton arasında bekleniyor. Yılın 12 ayı sürekli Türkiye’nin dört bir köşesini bal üretimi için dolaşan arıcılar, Muğla’da 5-10 yıl önce gerçekleştirdikleri üç sağım çam balında ikinci sağımı yapıyorlar. İlk sağımda çiçek ve çam balı karışımı ürün alan bal üreticileri, ikinci sağımda aldıkları verim sonrası üçüncü sağımın zor olduğunu açıkladılar.

BEKLENTİLERİMİZİN ÇOK ALTINDA

15 yıldır arıcılık yaptığını açıklayan Muğlalı Fatma Keskin, “300 arı kovanım var. Beklentimiz çok ama beklentimizi alamadık. Fiyat çok düşük. Toptan kilosu 125 liraya gelmiyor. Tenekesi 5 bin lira olursa ancak kurtarır” dedi.

 

Dünyanın çam balı üretim merkezi, çam balı üretiminde bu yıl sınıfta kaldı - Resim : 1

TENEKE FİYATI 3 BİN 500 LİRA BEKLİYORUZ
Bal sağımı sırasında arıların sağım yapılan çadıra saldırmalarının tek nedeninin çamlarda basra olmamasından kaynaklandığını belirten bal üreticisi Mehmet Öztürk, “Geçen yıla oranla bir tık daha iyi. Orman yangınlarının büyük etkisi oldu. 2 yıl önce diğer illere gidişte mazot 4-4,5 lira idi, dönüşte, 6,6,5 lira oldu. Bu sene nakliye için bizden 30 bin lira para istiyorlar. İşçi parası hariç. Mazot olmuş 40 lira, şeker Bin 600 lira. Toptan teneke fiyatı 3 bin veya 3 bin 500 lira olsa arıcı mağdur olmaz. Kilo bazına vurduğunuz zaman çok bir para da değil” dedi.

GEÇEN YIL İLE BU YIL ARASINDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER YOK

Üç dört arkadaş ile bal üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Mustafa Kara, geçen yıl ile bu yıl arasında üretim anlamında çok fazla bir değişikliğin olmadığını belirterek, “Görünüşe göre çok büyük bir değişiklik yok. Çok güçlü olan arılar bir miktar fazla alabiliyor. Ama zayıf arı olduğu yerde sayıyor. Fiyat olarak tenekesi en az 3 bin lira bekliyoruz toptan. Biz burada üç arkadaşız ve 500 arı kovanımız var. 10 kovan bir teneke veriyor. Bu da 27 litre eder. Buda beklentimizin çok altında” dedi.

 

Dünyanın çam balı üretim merkezi, çam balı üretiminde bu yıl sınıfta kaldı - Resim : 2