Dünyayı ayağa kaldıran ses kaydı! Gözyaşlarımı tutamıyorum

Yoğun bakım doktorunun Twitter'da paylaştığı mesaj dünya çapında olay yarattı: "Bakın çok sayıda hastaya yatıştırıcı veriliyor. Aileleri yanlarında olamıyor, ölmelerine yardım etmeye hiçbir ailenin rızası olmaz. Solunum cihazları 65 yaş üstündekilerden alınıp gençlere veriliyor"

"İnsanların ölmesine izin vereceğimizi bilerek işe gidiyoruz. Evde ağlıyoruz, geceleri ağlıyoruz, sabahında hastaneye gidiyoruz..."

"19 Mart'ta 169, 20 Mart'ta 215, 21 Mart'ta 344, 22 Mart'ta 394, 23 Mart'ta 462 ve bugün 514 ölüm! Can kaybının 2 bin 696'ya çıktığı İspanya'da ölümlerin önü kesilemezken, Madrid'de görev yapan bir doktorun gözyaşlarıyla paylaştığı Twitter mesajı ülkeyi çalkaladı.

Bizzat Başbakan Pedro Sanchez'ten tarafından corona virüsle savaşta en kritik haftaya girildiği ilan edilen İspanya'da, 62 yaşındaki Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo da solunum yolu enfeksiyonu sorunuyla Madrid'de hastaneye kaldırıldı. Calvo'nun Covid-19 test sonucu henüz açıklanmış değil.

İspanya'da bugüne kadar 5 bin 400 sağlık çalışanına corona virüs bulaştığı açıklandı. Bu rakam, toplam vakaların yüzde 14'ü. Ülkedeki zorla sürece tanıklık edenlerden biri de yoğun bakım ünitesi hekimi Gabriel Heras La Calle.

El Pais'de yayınlanan habere göre Madrid'deki hastanede görev yapan Heras, Twitter'dan paylaştığı videoda göz yaşları içinde solunum cihazları ile ilgili ihtimalleri değerlendirdi.