Ece Üner o karara kayıtsız kalmadı: Dans edemeyeceksek bu bizim devrimimiz değil

İran'da bir mahkeme, sosyal medyada başkent Tahran'daki Azadi Kulesi'nin önünde dans ederken çekilen videoyu paylaşan genç çifte 10'ar yıl hapis cezası verdi. Söz konusu kararı yorumlayan Ece Üner, “Şimdi de sokak ortasında dans eden bir çifte akıl almaz bir ceza verdi ama dans edemeyeceksek bu bizim devrimimiz değildir” dedi.

Ece Üner o karara kayıtsız kalmadı: Dans edemeyeceksek bu bizim devrimimiz değil

İran'da bir mahkeme, sosyal medyada başkent Tahran'daki Azadi Kulesi'nin önünde dans ederken çekilen videoyu paylaşan genç çifte 10'ar yıl hapis cezası verdi.

Instagram üzerinden Tahran'da çok sayıda takipçisi bulunan çift, "yolsuzluğu ve fuhuşu teşvik etmek" ve "ulusal güvenliği bozmak amacıyla bir araya gelmek" suçlarından ceza aldı. Çifte ayrıca internet kullanma ve İran dışına çıkma yasağı da getirildi.

ECE ÜNER: DANS EDEMEYECEKSEK BU BİZİM DEVRİMİMİZ DEĞİL

Söz konusu kararı Ece Üner ile tv100 Ana Haber’de yorumlayan Ece Üner, “Özgürlük isteyen kadınlar yaklaşık 4 aydır sokakta ama molla rejimi izin vermiyor. Özgürlükten kasıtları da istedikleri gibi giyinip yanlarında bir erkek olmadan istedikleri bir yere gidebilmek. En önemlisi de okuyup çalışabilmek… Ama molla rejimi izin vermiyor. Gözlerini korkutmak için dar ağaçları kurmuştu. Şimdi de sokak ortasında dans eden bir çifte akıl almaz bir ceza verdi ama dans edemeyeceksek bu bizim devrimimiz değildir. Mollaların korkutacağı göz İran kadınında bulunamadı” ifadelerini kullandı.