Sınırda insanlık dramı!.. Perişan haldeler!

Türkiye’nin mülteciler için aldığı karar sonrası Edirne’de Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki bekleyiş üçüncü gününde...

Sınırda insanlık dramı!

Yunan güvenlik güçleri, tampon bölgede bekleyen göçmenlere biber gazı ve ses bombasıyla müdahale etti. Bazı göçmenler ise buldukları merdivenle dikenli telleri aşıp Yunanistan’a geçmeyi başardı.

Dün sabah binin üzerinde göçmen daha tarlalardan yürüyerek sınıra ulaştı. Önceki gece ise sınırda beklemekten yorulan göçmenler, buldukları merdivenle dikenli telleri aşıp Yunanistan’a geçti. Bunu gören Yunan askerleri göçmenlerin kestiği dikenli telleri onardı.

Milliyet'in haberine göre soğuktan korunmak amacıyla etraftaki ağaçları toplayarak ateş yakan göçmenlerden bazıları otobüslerle İstanbul’a geri döndü. Tampon bölgede bekleyenlere ise Yunan güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Dün sınır kapısındaki Yunan polisleri, sık sık ses bombası attı ve biber gazı sıktı.

Aralarında kadın, çocuk ve bebeklerin çoğunlukta olduğu göçmenler zor anlar yaşarken, atılan gaz bombaları Türkiye sınırında bulunan askeri bölgeyi etkiledi. Bunun üzerine Türk askeri havaya 6-7 el uyarı ateşi açtı. Tampon bölgede ve sınırda göçmenlerin umutlu bekleyişi devam ediyor.

Tedavi için Avrupa’ya gitmek istiyor

Göçmenlerden Irak Bağdatlı Haydar (23) üç yıldır Ankara’da yaşıyordu. Sosyal medyadan kapıların açıldığını öğrenen Haydar, “Tek başıma buralara geldim. Yolcular arabaya bindirdi. Doğuştan engelliyim. Tedavi olmak için herhangi bir Avrupa ülkesine gitmek istiyorum. Geceleri soğukta kalıyoruz. Sınırdan dikenli tellerden gidenler geçebilir ama ben geçemem. Geçmeme izin verene kadar burada kalacağım” dedi.

Avrupa alarmda

Binlerce göçmenin Yunanistan’ın Kastanyes Sınır Kapısı’na yığılmasıyla ülkede tüm sınır bölgelerindeki güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas, sınırı geçen 66 göçmenin gözaltına alındığını açıkladı. Petsas, “Dün, Yunanistan sınır kapısında 4 binden fazla düzensiz göçmenin örgütlenmiş bir biçimde sınırı yasa dışı geçme teşebbüsü Yunan polisi tarafından başarıyla önlenmiştir” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin sınırlarını açma ve sığınmacıların yasa dışı yollardan Yunanistan’a girme çabalarını engellememe kararına ilişkin AB Dış Politika Konseyi’nin acil olarak toplanmasını istedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in yarın Yunanistan-Türkiye sınırına geleceği belirtildi.

AB dışişleri bakanları, İdlib’deki durumu görüşmek için gelecek hafta olağanüstü toplanacak.