Duyurdular! Elektrik ve doğalgaza zam...

Türkiye'de gelecek ay elektrik ve doğalgaz fiyatlarında, yüzde 15’e varan oranlarda artış yapılması bekleniyor. Zam talebinin düzenleyici kuruluşlara iletildiği öne sürüldü. İşte detaylar...

Duyurdular! Elektrik ve doğalgaza zam...

Türkiye'de Ekim ayında elektrik ve doğalgaza yüzde 15'e varan zam geleceği duyuruldu. Reuters'a açıklama yapan kaynaklar artan uluslararası fiyatlar ve yurtiçinde azalan hidroelektrik üretimini ikame eden doğalgaz kullanımından dolayı sektörden gelen zam talebinin düzenleyici kuruluşlara iletildiğini söyledi. 

İngiliz Haber Ajansı Reuters'ın 4 kaynağa dayandırarak aktardığı bilgilere göre Türkiye'de gelecek ay başında doğalgaza yüzde 15, elektriğe ise yüzde 8-15 arasında zam yapılacak. 

Adlarının açıklanmasını istemeyen kaynaklar, gelen fiyat artış taleplerinin düzenleyici kuruluşlara iletildiğini söyledi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın zamların ne zaman yapılacağı konusunda hemen yorum yapmadığını belirtti.

Türkiye, ilk gaz sahasının hacimli üretime ulaşmasını beklediği 2025 yılına kadar Rusya, İran ve Azerbaycan'dan ithal edilen gaza neredeyse tamamen bağımlı durumda.