Emekli olacaklara müjde! Bakan açıkladı, milyonların gözü ek göstergede...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıkladığı emeklilerinin aylığına yansıyacak ek göstergeye ilişkin düzenlemeler emekli ikramiyelerine de etki edecek. Peki, emekli maaş ve ikramiye zammı ne kadar olacak? İşte bilinmesi gerekenler...

Emekli olacaklara müjde! Bakan açıkladı, milyonların gözü ek göstergede...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, 3600 ek gösterge ile maaşların yanında daha pek çok avantajın da bulunduğunu açıklamasının ardından vatandaşlar emekli maaş ve ikramiye zamlarının ne kadar olacağını araştırmaya başladı.

Bakan Bilgin'in açıklamalarına göre, bu düzenleme ile memurların maaşına ve emekli aylığına 30-35 bin lira ikramiye yansıyacak.

Emekli maaş zammı ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamalarına göre, ek gösterge düzenlemesinin yaşama geçmesi hem görev ücretine hem de emekli aylığına olumlu yansıyacak, kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak.

Emeklilik durumunda alınacak maaş ve ikramiyede yüzde 20'nin üzerinde artış olacak.

Ne olmuştu?

3600 ek gösterge müjdesini ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Sendikalar ek göstergenin tüm kamu görevlilerini kapsamasını istiyor. Ancak daha önce öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri olmak üzere 4 meslek grubunda ek göstergelerin yükseltilmesi gündeme gelmişti.

Toplu sözleşme görüşmeleri için sendikalarla hükümet masaya oturmuştu. Bazı istekler belli olurken, şimdi de sözleşme kapsamında gözler 3600 ek gösterge konusuna çevrildi.

Emekli ek gösterge düzenlemesi kimleri kapsıyor?

Mevcut uygulamada lise veya yükseköğrenim mezunu astsubaylarda statü esası uygulanıyor ve hepsi 3600 ek göstergeden yararlanıyor. Yeni düzenlemede statüye göre ek gösterge verilmesi durumunda, eğitim durumuna bakılmaksızın tüm öğretmen, hemşire, polis ve din görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanabilecek.

Düzenlemeden yaklaşık 1.8 milyon memurun yararlanması bekleniyor. Ek göstergenin 2200'den 3600'e çıkmasıyla birlikte 25 yıl hizmeti olan öğretmen, din görevlisi, hemşire, polis, idarecilerin ikramiyeleri 30-35 bin lira artacak. İdarecilerde eğitim durumunun dikkate alınması durumunda 3600 ek göstergeden sadece üniversitelerin 4 yıllık lisans mezunları istifade edecek.