Emekli promosyonu için SGK'ye FLAŞ çağrı! Kamu ve özel banka arasındaki fark 10'da 1!

Emekli promosyon ödemelerine ilişkin her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Özel bankaların promosyon ödemeleri 8 bin TL'ni üzerine çıkarken kamu bankalarında bu rakamın oldukça altında kalmış olması üzerine Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Müşaviri Cafer Tufan Yazıcıoğlu’ndan flaş bir çağrı geldi. Daha önce SGK’nın aylık ödemeleri için bankalara bedel ödediğini hatırlatan Yazıcıoğlu, “SGK’nın bankalarda standart bir promosyon sağlaması lazım” dedi.

Emekli promosyonu için SGK'ye FLAŞ çağrı!

Emekli maaş promosyonları uzun bir süredir gündemdeki yerini koruyor. Bankalar çıtayı her geçen gün daha da yükseğe çıkarırken, emeklilere verilen bu promosyonlara haciz konulduğu iddiasıyla birçok vatandaş şikâyette bulundu. Promosyon imkanından faydalanmak için maaşını farklı bir bankaya taşımak isteyen emekliler mevcut bankalarında devam eden promosyonlarının haczedildiğini ve sözleşme süreleri bitmeden yeni bir bankaya geçemeyecekleri uyarısıyla karşılaştı.

Yargıtay’ın konuyla ilgili kararı, emeklilerin maaşına blokaj konulamayacağına hükmederken, mahkemeye giden emeklilerin blokajı kaldırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Emekliler, kredi borcu olanlara promosyon verilmeyip, kredi borcuna mahsup edilmesinden de oldukça şikayetçi olduklarını dile getirdi. Emekli promosyonlarının 8 bin liraya dayanmasının ardından, bankalar borçlu olan emeklilerin promosyonlarını haczetmeye başladı. Bu şekilde emeklilerin banka değiştirmesi engellenirken, vatandaşlar da hukuki haklarını araştırmaya başladı.

“Banka ve sigorta kayıtları ile geçişe müsaade etmiyorlar”

Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Müşaviri Cafer Tufan Yazıcıoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun (YHGK) emekli maaşına bloke konulamayacağı yönünde karar aldığını belirterek, “Mahkemeye gitse hepsi kazanır. Ancak mahkeme süreci uzun sürüyor, masrafları var. Bankaların kendi ayağına kurşun sıkmaması için emeklilerin geçişine izin vermesi lazım. Devam eden kredi varsa bunun tahsili sağlansın, banka da mağdur olmasın. X bankasından Y bankasına geçildiğinde alacak da orası tarafından tahsil edilsin” diye konuştu.

Özellikle kamu bankalarından aylık almaya devam edenlerin, şu anda özellerin verdiği promosyonların 10’da 1’i kadar promosyondan yararlandığını vurgulayan Yazıcıoğlu, “Çoğu vatandaşın buralarda kredisi var. Banka ve sigorta kayıtları ile geçişe müsaade etmiyorlar” dedi.

Kamu bankaları promosyon ödemelerinde yeni düzenlemeye gitmeli!

Daha önce, o zamanki adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu’nun, aylık ödemeleri için bankalara bedel ödediğini hatırlatan Yazıcıoğlu, “Burada dava devam ederken onu kaldırttık. Emeklileri mağdur eden kamu bankalarının bir an önce yeni bir düzenleyeme gitmesi lazım. SGK’nın bankalarda standart bir promosyon sağlaması lazım. Bunun üzerine çıkan da çıksın” şeklinde konuştu.

Yazıcıoğlu, kredi borcu olana banka promosyonu verilmemesi, onun yerine borca mahsup edilmesinin de emekli için bir sorun olduğunu vurguladı.

Emeklilerin de sendika hakkı olmalı!

Yazıcıoğlu, asıl sorunun emeklilerin temsilinde olduğunu ifade ederek, “Dernek olarak ancak bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Biz sendika gibi masada oturamıyoruz. Anayasa’ya göre emeklilerin sendika kurması mümkün değil. Emekliye sendika hakkını kalkınma planlarına yazdırıyoruz” dedi.