Enformasyon memurluğu nedir, nasıl olunur? Enformasyon memuru kimler olabilir? Enformasyon memurluğu sınav başvurusu

Son dönemin garanti mesleği olarak bilinen enformasyon memurluğu sınav başvurusu başladı. Devlet memuru olarak çalışmak isteyen kişiler araştırıyor. Enformasyon memurluğu nedir, nasıl olunur? Yeni meslek grubu olarak görülen Enformasyon memuru kimler olabilir?

Garanti meslek! Başvuruları başladı

Özellikle devlet memuru olmak isteyen kişiler tarafından son dönemde en çok araştırılan meslek gruplarından biri de enformasyon memurluğu oldu. Bu bölümde çalışabilmek için KPSS puanının yeterli derecede olması gerekiyor. Peki, Enformasyon memurluğu nedir, nasıl olunur? KPSS puanının yanı sıra iyi derecede 1 yabancı dil de bilmek gerekiyor. Peki,  Enformasyon memuru kimler olabilir? İşte, son dönemlerin popüler ve garanti mesleği olarak tanımlanan Enformasyon memurluğu sınav başvurusu hakkında merak edilen tüm detylar...

ENFORMASYON MEMURLUĞU NEDİR?

Son zamanlarda sosyal medyada da gündem olan Enformasyon Memurluğu, Afet yönetimi merkezinde çalışan memur anlamına gelmektedir. Afet yönetim merkeezlerindeki iş ve işlemlerini yönetir ve kontrol altında tutar, özellikle seyehat acentelerinde çalışır. Günümüzde seyehat acentaları en az bir tane Enformasyon Memuru bulundurmak zorundadır. Daha çok devlet memuru olarak çalışmak istenlerin tercihi olsa da Enformasyon Memuru, özel sektörde de pek çok iş olanağına açıktır.

ENFORMASYON MEMURU NASIL OLUNUR?

Enformasyon memuru; Afet yönetim merkezine gelen çağrılara yanıt verir, yönlendirme yapar ve çözümleme gerçekleştirir. Ayrıca, şehir bazında yaşanan her türlü doğal afete İl Müdürlüğü ile valilik ve bakanlığa bildirir. Doğal afetlerde meydana gelen ölüm sayısını belirler ve bildirir. Müdahale edilmiş olan alan için tutanak tutar. Eğer ihtiyaç duyulur ise arama kurtarma çalışmalarına da katılır.

Enformasyon memuru bölümünde çok fazla alım bulunmamaktadır. Bu yüzden rakiplerinizden öne çıkmak için KPSS'den en az 70 ila 80 arasında puan almak gereklidir. Bunun yanı sıra iyi derecede en az 1 yabancı dil bilmek gereklidir. KPSS'den yeterli puanı alan kişiler, Turizm Bakanlığı'nın açtığı kadrolara devlet memuru olarak da yerleşebilme imkanı elde eder. Diğer yandan özel sektörde de Turizm sektörü ile beraber birçok alanda enformasyon memuru olarak çalışabilir.

ENFORMASYON MEMURLUĞU SINAVI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından Enformasyon Memurluğu, Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınavı ve mülakatı gerçekleştirilecek. İstekliler sınav öncesi gerçekleştirilecek olan online hazırlık eğitimlerine TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan Kurumsal sekmesinde yer alan TÜRSAB Akademi içerisindeki Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri alanından 24 Nisan 2022 tarihine kadar katılabilecek.

Online Enformasyon Memurluğu Sınavı, 24 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Enformasyon memurluğu ve yabancı dil sınavları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın...