Erzincan'da hasat yapan çiftçilerin işi bitmedi. Kışlık ihtiyaçları için hazırlıklar şimdiden başladı

Erzincan’da buğday hasadı yapan çiftçilerin işi bitmiyor. Kışlık ihtiyaçlarını giderken için buğdayı işleyen çiftçiler, önce Karasu Nehrinde buğdayları yıkadı ardından değirmenlerde öğütmeye başladılar.

Erzincan'da hasat yapan çiftçilerin işi bitmedi. Kışlık ihtiyaçları için hazırlıklar şimdiden başladı

Geçimlerini çiftçilikle sağlayan vatandaşlar, kışlık ihtiyaçları olan un ve bulgur hazırlıklarına başladı. Hasadı yapılan buğdayları önce akarsularda yıkayarak güneşte kurutan çiftçiler, daha sonra mahsulleri elekten geçirerek, yemeklik ve ekmek pişirimi için hazır hale getiriyorlar.

Erzincan'da hasat yapan çiftçilerin işi bitmedi. Kışlık ihtiyaçları için hazırlıklar şimdiden başladı - Resim : 1

YOLCULUĞUN SON DURAĞI DEĞİRMEN

Çeşitli aşamalarda geçirilen buğday, son olarak değirmenlerde öğütülerek una dönüştürülüyor
Hasadı yapılan buğday elek yardımıyla temizlediklerini ifade eden çiftçilerden Murat Çakmak, “Rüzgarın yardımıyla buğday arasındaki otlar daha güzel ayıklanıyor. Buğdayımızın belli bir miktarını tohumluk olarak ayırıyoruz. Geri kalan kısmını da değirmene götürüp ihtiyaçlarımızı karşılamak için una dönüştürüyoruz. Kış için hazırlık yapıyoruz. İhtiyaç durumunda da 10-20 teneke kaynatıp bulgur yapıyoruz. Unu da tandır ekmeği yapmak için hazırda bulunduruyoruz” dedi.

Erzincan'da hasat yapan çiftçilerin işi bitmedi. Kışlık ihtiyaçları için hazırlıklar şimdiden başladı - Resim : 2

"BU BİZİM BİR GELENEĞİMİZ"

Buğdayın önce yıkamaya alındığını ve sonrasında ise kurutup değirmene götürüldüğünü anlatan Çakmak, “Değirmende, buğdayın içerisindeki taşları ayırıyorlar. Unun yanı sıra bulgur da yapıyoruz. Buğday 2-3 günlük bir aşamadan geçiyor. Kışa hazırlık için bu çalışmaları yapıyoruz. Bu bizim bir geleneğimiz. Her sene devam ettiriyoruz. 6 nüfuslu bir aileyiz, onun için bize 30 teneke buğday yetiyor. Dışarıdan gelen misafirlerimiz olduğu zaman 50 teneke un da bize yetmiyor. Tandır ekmeği daha güzel ve maliyeti de daha düşük. Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman un tüketmek daha mantıklı geliyor” diye konuştu.