Erzurum'da inanılmaz bir olay! Doğa için adeta mucize. Herkes "Olamaz, imkansız, mümkün değil" dedi ama oldu

Kışın zorlu ve çetin geçtiği Erzurum'da inanılmaz bir olay yaşandı! Doğa için adeta bir mucize dedirten olay herkesi şaşırttı. Erzurum'un Oltu ilçesinde 10 yıl önce Manisa'dan getirdiği ve herkesin ''Burada yetişmesi, imkansız, mümkün değil" dediği 3 zeytin fidanı tam 2 bin ağaca dönüştü!

Erzurum'da inanılmaz bir olay! Doğa için adeta mucize. Herkes "Olamaz, imkansız, mümkün değil" dedi ama oldu

Kışın çetin ve zorlu geçtiği Erzurumda olmaz denilen oldu. Herkesin ''olmaz, imkansız, mümkün değil'' dediği olay Erzurum'ın Oltu ilçesinde gerçekleşti.  Erzurum'un Oltu ilçesinde bir vatandaşın 10 yıl önce Manisa'dan getirdiği 3 zeytin fidanı bugün serpilerek 2 bin ağaca kadar ulaştı. ''Olmaz, mümkün değil, yapamazsın''diyen herkes şaşkınlıkla izledi.

HİÇ KİMSEYİ DİNLEMEDEN KENDİ BİLDİĞİNİ YAPTI

İlçeye bağlı Ayvalı Mahallesi'nde yaşayan Hamit Polat (62), 10 yıl önce Manisa'nın Akhisar ilçesinden 3 zeytin fidanı getirtti. Fidanlar, çetin kış şartlarının yaşandığı Erzurum'un mikroklima iklim özelliği taşıyan Ayvalı Mahallesi'nde komşularının "burada yetişmez" demesine rağmen toprakla buluşturuldu.

Fidanların toprağa uyum sağlayarak büyüdüğünü ve meyve vermeye başladığını gören mahalle halkının da bahçelerine yeni zeytin fidanları dikmesiyle Ayvalı'daki zeytin ağacı sayısı 2 bine ulaştı. Sebze ve meyvecilikle geçimini sağlayan Ayvalı sakinleri için zeytincilik ise yeni bir gelir kapısına dönüştü.

Mahallede yeni bir sektörün gelişimini sağlayan Polat, 1980'li yıllarda ziyaret amacıyla gittiği Manisa'nın Akhisar ilçesinde gördüğü zeytin ağaçlarını mahallesinde olabileceğini ancak komşularının fidanların olgunlaşmayacağını söylemesi üzerine vazgeçtiğini söyledi.

 

Erzurum'da inanılmaz bir olay! Doğa için adeta mucize. Herkes "Olamaz, imkansız, mümkün değil" dedi ama oldu - Resim : 1

''FİDANLARI DİKTİK İLK İKİ SENESİNDE VERİM ALDIK''

Komşularına aldırış etmeden 10 yıl önce ilk defa zeytin ağacı fidanını Akhisar'dan getirttiğini anlatan Polat, "Fidanları diktik ilk 2 senesinde verim aldık. Artık her komşumuzun birer tane ikişer tane zeytin ağaçları var. Hepsi alabiliyor. O zaman insanlar kararsızdı. Ben kararımı verdim Allah da emeğimin karşılığını verdi. Erzurum'da ilk oldu." dedi.

Dikilen 3 fidanın mahallede sayının 2 bine ulaştığını dile getiren Polat, şöyle devam etti: "Çalışmak ve toprakla uğraşmak çok güzel şey verim almak da daha güzel. Bu sene ortalama 450-500 kilo zeytinim oldu. Devamı gelecek diye düşünüyorum. Köylüye büyük bir destek oldu. Genellikle komşu köylere satılıyor. Şuan kilosu 125 lira 150 lira arasında satılıyor."

Kentte zeytinciliğin devam etmesini isteyen Polat, "burada olmaz" sözlerine katılmadığını, Erzurum'da her şeyin yetişebileceğini, çalışanın da karşılığını aldığını söyledi.

 

Erzurum'da inanılmaz bir olay! Doğa için adeta mucize. Herkes "Olamaz, imkansız, mümkün değil" dedi ama oldu - Resim : 2

''AYVALI' DA ZEYTİN OLUR MU?''

Mahalle muhtarı Musa Demir ise Erzurum'da tek zeytin üretiminin yapıldığı yerin Ayvalı Mahallesi olduğunu belirterek, "Hamit ağabey zeytinleri getirdiğinde gülmüştük. 'Ayvalı'da zeytin olur mu?' dedik ama şimdi ağaç başı 100-150 kilo zeytin alabiliyoruz. Zeytinin kalitesi de tadı da çok iyi. Yaygınlaşmaya başladı." diye konuştu.

Mahalledeki bir bahçede gerçekleştirilen zeytin hasadına katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Alparslan Kenger ise bölgenin mikro klima özelliği barındırdığını, 2023'te mahalleliye, 120 fidan zeytin desteğinde bulunulduğunu, Erzurum'da zeytin üretiminin başka örneğinin bulunmadığını belirtti.

 

Erzurum'da inanılmaz bir olay! Doğa için adeta mucize. Herkes "Olamaz, imkansız, mümkün değil" dedi ama oldu - Resim : 3