Eski telefonunu takas etti, hayatı karardı! Eski telefonundaki bilgileri silmeyi unutunca hackerların eline düştü: 1 milyon borcu ve 15 icra dosyası var!

Denizli'de, Mehmet Demir 1 yıl önce eski telefonunu takas edip yeni telefon aldı. Eski telefonundaki bilgileri silmeyi unutunca bilgilerini ele geçiren hackerlar tarafından yaklaşık 1 milyon lira borçlandırılan Demir, 15 farklı icrayla da karşı karşıya kaldı.

Eski telefonunu takas etti, hayatı karardı! Eski telefonundaki bilgileri silmeyi unutunca hackerların eline düştü: 1 milyon borcu ve 15 icra dosyası var!

Denizli'de, bir kurumda hizmetli olarak görev yapan Mehmet Demir, yaklaşık bir yıl önce eski telefonunu takasa vererek yeni bir telefon aldı. Demir, takasa verdiği cep telefonu içindeki kişisel bilgileri, banka şifreleri, internet bankacılığı bilgilerini silmeyi unuttu.

1 MİLYON BORÇ ÇIKTI

Hackerler tarafından Demir'in bilgileri ele geçirilerek telefon numarası kopyalandı. Demir'in bilgilerini kullanarak dört bankadan yüklü miktarda paralar çeken hacker, hesaplar üzerinden farklı tarihlerde para transferleri de yaptı. Yaklaşık 1 milyon liralık borçla karşı karşıya kalan Demir'e bankalarda icra takibi başlattı.

“KIRIP ATIN, GEREKİRSE YAKIN”

Üzerine açılan 15 icra dosyası olduğunu hatırlatan Demir, göz yaşlarına hakim olamayarak, “Eski telefonlarınızı satmayın, kimseye vermeyin. Kırıp atın, gerekirse yakın. Ben yandım başkası yanmasın. Çok kötü sıkıntılı günler geçiriyorum” dedi.  

 “15 TANE İCRAM VAR”

Silmeyi unuttuğu telefonundaki bilgileri kullanarak kendisini dolandılar hackerlerle ilgili olarak hukuki süreç başlattığına dikkat çeken Demir, “19 Ekim 2022 tarihinde eski bir telefonum vardı. Telefonumu takas ettim. Fakat telefonumdaki içindeki bilgileri silmeyi unutmuşum. İnternet bankacılığı kredi kartı şifreleri hepsi telefonun içindeydi. Bunu ele geçiren hacker tüm bilgilerini kullanarak benim hesaplarımda bir milyon bir para hareketi oluşturmuş. Bundan dolayı icraya düştüm. On beş tane icram var. Şimdi bu zorlu süreçte 70 yaşında bir evim var köyümde, dedemden ama ona icra geldi. Banka satışa çıkardı evimi. Telefonumu savcılık aldı. Telefonum hala gelmedi” dedi