Et ve Süt Kurumu'ndan açıklama geldi: Salmonella pozitif çıkan etlerle ilgili ne yapılacak?

Et ve Süt Kurumu, piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışından ithal edilen etlerin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan mikrobiyolojik analizlerde hijyen standartlarına uymadığının tespit edildiğini açıkladı. 9 Mayıs'ta yapılan testlerde bir parti ette salmonella bakterisi bulunması üzerine, bu etlerin imha edilmesine karar verildiği belirtildi. İlgili etler dondurularak kontrollü şekilde muhafaza altına alındı ve imha süreci için gerekli adımlar atıldı.

Et ve Süt Kurumu'ndan açıklama geldi: Salmonella pozitif çıkan etlerle ilgili ne yapılacak?

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklamada, kurumun piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışından canlı hayvan ve karkas et alımı gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Gıda güvenilirliği çerçevesinde, ithal edilen etlerin yurt içine girişlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol muayenesi için numune alındığı ve akredite laboratuvarda gerekli analizlerin yapıldığı belirtilen açıklamada, 9 Mayıs'ta yapılan mikrobiyolojik analizlerde bir parti üründe hijyen standartlarına aykırı sonuçlar elde edildiği bilgisi paylaşıldı.

"ETLERİN İMHASINA KARAR VERİLMİŞTİR"
Açıklamada, laboratuvar sonucu salmonella pozitif olan etlerle ilgili "Söz konusu etler komisyonumuz tarafından reddedilerek yüklenici kesimhane firmasına ihtarname çekilmiştir. Firma itirazları doğrultusunda etler dondurularak yediemin deposunda kontrollü şekilde muhafaza altına alınmıştır. Yapılan itirazlar değerlendirilmiş ve etlerin imhasına karar verilmiştir. İmha sürecinin tamamlanması için yüklenici firma temsilcisi beklenmektedir. Bahse konu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılması veya satışı söz konusu değildir. Kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının tüm süreçlerinde yüksek hijyen standartları uygulanmakta ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Piyasa regülasyonunu etkisizleştirme ve dezenformasyon amaçlı haberlere itibar edilmemesini rica ediyoruz." denildi. 

SALMONELLA NEDİR?
Bağırsak yollarını etkileyen yaygın bir bakteriyel hastalık olan Salmonella enfeksiyonu (Salmonelloz) tipik olarak hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar ve dışkı (dışkı) yoluyla atılır. İnsanlara en sık kontamine su veya yiyecekler yoluyla bulaşan Salmonella, genellikle ateş, kusma ve ishal belirtileriyle seyreder. Salmonella bakterisi, vücuda alındıktan sonra genellikle 12-36 saat sonra belirtiler ortaya çıkar ve 2 ila 7 gün arasında devam eder.

SALMONELLA BELİRTİLERİ NELERDİR?
* Ateş
* İshal (diyare)
* İştah kaybı
* Baş ağrısı
* Kramp şeklinde karın ağrısı
* Titreme
* Mide bulantısı
* Kusma
* Dışkıda kan ya da mukus