Evinizde bu eşyalar varsa sakın çöpe atmayın! İçlerinde servet var!

Evinizde o eşya varsa sakın artık kullanmıyorum diyerek çöpe atmayın. İçinde altın olduğu açıklandı. Eskişehir'de bir tamirci, vatandaşları uyardı. İşte o ürünler...

Evinizde bu eşyalar varsa sakın çöpe atmayın! İçlerinde servet var!

Eskişehir'de telefon tamirciliği yapan Hıdır Yıldız, ana kartların üzerinde bulunan altın kaplama iğneleri sökmek için kentteki hurda telefonları ve elektronik aletleri biriktiriyor.

İçlerinde servet var

Dükkanındaki kutularda bulunan kullanılmayan telefon ve eski laptop gibi cihazların içinde servet olduğunu söyleyen Yıldız, boş zamanlarında bu eşyaları parçalayıp ana kartlarını ayırdığını söyledi. Yıldız, “Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99’u altındır” dedi.

Evinizde bu eşyalar varsa sakın çöpe atmayın! İçlerinde servet var! - Resim : 1

"Altınlar da su yüzeyine çıktı"

Uzun zamandır cihaz toplamaya devam ettiğini söyleyen Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir gün İstanbul’dan buraya gelen birisini misafir ettim. Telefonların içerisindeki ana kartları, kilosu ile belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı. Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı bir hafta sürebileceğini söyledim. Sonrasında ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim. Demir bir bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Bütün kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı”

"14 ve 22 ayar değerinde bir altın olduğunu öğrendik"

“Ana kartları söktüğümde üzerindeki sarı alaşımları fark ettim” diyen Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kartların üzerindeki durumu araştırdım ve seyrettiğim birçok videodan sonra da bunların altın olduğunu tasdikledim. Elimdeki 200’e yakın hurda telefonu arkadaşım ile beraber sökerek ana kartlarını ayırdık. Araştırmalarımıza göre kartlardaki alaşımlarda, 14 ve 22 ayar değerinde bir altın olduğunu öğrendik. Telefonlardaki altın maddesi ise içerisindeki çeşitli şebekeleri ve interneti desteklemek amacı ile mühendisler tarafından iyi bir aktarım gücü olduğu için montajlanmış. Ana kartlar sadece telefonlarda bulunmuyor. Elektronik sistemlerin çoğunda var. Kumandalar başta olmak üzere bilgisayar kasalarında ve atari kasetlerinde de mevcut. Yani sarı gördüğünüz alaşımların çoğu yüzde 99 altındır.”