İlk maaş tarihi verildi! Hangi EYT'li ne kadar alacak? İşte yanıtı

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) düzenlemesinin gelecek hafta Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşması planlanıyor. Emekli adayları maaşlarını araştırmaya başladı. Hangi EYT'li ne kadar alacak? Ortalama maaşlar ortaya çıktı.

İlk maaş tarihi verildi! Hangi EYT'li ne kadar alacak? İşte yanıtı

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kanun teklifinin 7 Şubat Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesinin ardından yasalaşması bekleniyor. EYT’liler ilk maaşını Mart ayında alacak.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, EYT’de aylık bağlama oranlarıyla ilgili açıklama yaptı. Aydemir'in açıklamasına göre; maaşlarda ortalama tutar; SSK’dan emekli olacaklar için 7 bin 797 lira, Bağ-Kur’dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira, Emekli Sandığı’ndan emekli olacaklar için 12 bin 389 lira, tüm kurumlar için ortalama ise 8 bin 733 lira olacak.

Yaş şartının kalkmasıyla hemen emekli olabilecek 2.2 milyon sigortalının ortalama yaşı 48.5, ortalama emekliliğe kalan süre ise 6.3 yıl olarak hesaplandı.

Bu sayının 1.7 milyonu SSK’lı, 89 bini Bağ-Kur’lu, 496 bini Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışıyor. SSK’lı 3,5 milyon, Bağ-Kur’lu 619 bin, Emekli Sandığı’nda ise 669 bin olmak üzere, emeklilik için yaşı bekleyen ve ilerleyen yıllarda bekleyecek olan toplam 4.8 milyon kişi bulunuyor.

EYT’den yararlanmak için 1 milyon 100 bin kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdu. Borçlanma tutarı 44 milyar liraya ulaştı.