Eyyam-ı Bahur, Terkos'ta tarihi yol ortaya çıkardı

Türkiye'de de ciddi düzeyde etkisini gösteren 'Eyyam-ı Bahur' sıcaklarından dolayı İstanbul'da su tüketiminde artış meydana gelirken, mega kentteki barajlar da kurumaya devam ediyor. Doluluğun %21.84'e dek gerilediği Terkos'ta suların çekilmesinin ardından çıkan tarihi yol havadan görüntülendi.

Eyyam-ı Bahur, Terkos'ta tarihi yol ortaya çıkardı

Dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alan kavurucu sıcaklar su tüketimini de artırdı. Bu yıl beklenen yağışların da gerçekleşmemesi sebebiyle barajlardaki su seviyesi, olması gerekenin çok altında kaldı. İstanbul barajların genel durumu 36.21 seviyelerinde, Terkos Barajında ise geçen yıl 07.08.2022 tarihinde yüzde 61.44 olarak ölçülen doluluk oranı bu yıl yüzde 21.84'e kadar geriledi.

Eyyam-ı Bahur, Terkos'ta tarihi yol ortaya çıkardı - Resim : 1

Bu çekilme sonucu gölde bulunan tarihi yol ortaya çıktı. Çimenlerle kaplanan tarihi yol dron ile havadan görüntülendi. Yapılan ilk incelemede önce Balkan savaşı yıllarından kaldığı düşünülen yolun, daha eski olduğunun tespit edildiği öğrenildi. Barajda suların çekilmesi nedeniyle birçok kayık karaya otururken, metrelerce çekilen sular bazı yerlerde adacıklar oluşturdu.

Eyyam-ı Bahur, Terkos'ta tarihi yol ortaya çıkardı - Resim : 2

Eyyam-ı Bahur, Terkos'ta tarihi yol ortaya çıkardı - Resim : 3