Faiz arttı! Bankada parası olanları ilgilendiriyor

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası gözler mevduat ve kredi faizlerine çevrildi. Peki, merkez'in politika faizini artırması bankada parası olan veya yatırım yapmak isteyen vatandaşı nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası, son toplantısında 10,25 olan politika faiz oranını 475 baz puan artırarak 15’e yükseltti. Buna göre vatandaşın bankada olan parasının getiri oranı da değişecek.

Mevduat faizlerinde yükselişin sınırlı olacağını söyleyen İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Kadir Tuna değerlendirmelerde bulundu:

Banka, sadeleşme kapsamında tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi. Zaten Merkez Bankası’nın faiz arttırımı öncesinde piyasa faizi 14,80’e kadar gelmişti. Aslında Merkez Bankası’nın dünkü faiz kararı ile fiili faiz artışı sadece 20 baz puan oldu.

Faizdeki artışın etkisi mevduat ve kredi faizlerinde sınırlı olacaktır. Halihazırda merkez bankasının sıkılaştırma adımları ile mevduat ve kredi faizleri son 3 ayda yükselmeye devam etmişti.