Faizsiz konuta sermaye şartı geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığının başlattığı faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Düzenlemede sermaye şartı maddesi dikkat çekiyor. Peki, neler değişecek? İşte detaylar...

Faizsiz konuta sermaye şartı geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın, göreve geldikten sonra bakanlığının TBMM’deki bütçe görüşmelerinde, "BDDK Başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp, bu çalışmanın bakanlığımızla paylaşılmasını istedim. Eğer böyle bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, açıkçası biz adım atmak arzusundayız. Bu konuyla ilgili bir adım atmalıyız” diyerek açıkladığı faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Yasa teklifinin öne çıkan maddelerinden biri bu şirketlere yönelik 100 milyon TL'lik sermaye şartı. Peki, neler yapılacak? İşte detaylar... 

Teklifte tasarruf finansman şirketlerinin müşterilerinden fon toplaması nedeniyle 50 milyon TL sermaye istenen faktoringe göre daha yüksek bir ödenmiş sermaye tutarı öngörülüyor.

Ayrıca sermaye tutarının yeniden belirlenmesi için BDDK’ya da yetki veriliyor. Teklifle, söz konusu şirketlerin tasfiyeleri halinde o tarihe kadar topladıkları tasarrufların iade edilebilmesini güvence altına almak amacıyla, faaliyetleri karşılığında elde ettikleri gelirin belli bir kısmı üzerinden düzenli olarak ayrı bir hesapta zorunlu birikim yapmaları şartı da getiriliyor.