Kredi çekecekler dikkat! Düğmeye basıldı...

Koronavirüs salgını sürecinde nakit ihtiyacı bulunan ev, araba almak isteyen vatandaşlar en düşük faizli kredi imkanlarını araştırıyor. Halkbank, kredi çekecek vatandaşlar için harekete geçti. Peki, faizsiz kredi almak için şartlar neler? İşte detaylar...

Kredi çekecekler dikkat! Düğmeye basıldı...

Koronavirüs salgını sürecinde nakit ihtiyacı bulunan ev, araba almak isteyen vatandaşlar en düşük faizli kredi imkanlarını araştırıyor.

Halkbank, kredi çekecek vatandaşlar için harekete geçti. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile faizsiz kredi için düğmeye basıldı. Peki, şartlar neler? İşte bilinmesi gerekenler...

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış ve bakiyesi 2022, 2023 ve 2024 yılına devreden krediler için 1 Ocak 2022- 31 Aralık 2024 tarihleri arasında yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak.

El dokuma, bakır işleme, çini çömlek yapımı gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve esnaf muafiyet belgesi sahibi esnaf ve sanatkara bu kapsamda kullandırılan ve bakiyesi söz konusu yıllara devreden krediler için yüzde 100 faiz indirim oranı uygulanması öngörülüyor.

Bazı iş kolarına yüzde 100 faizsiz kredi desteği

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta esnaf ve sanatkara Halkbank tarafından kullandırılan ve 2024 yılına kadar kullandırılacak kredilere yüzde 50 faiz indirimi desteği sağlanacak. Bazı iş kollarında faiz indirimi yüzde 100 olacak.

Kredi başvuru tarihinde en az bir yıllık ustalık belgesine sahip olan ve bu belgeyle ilgili sanat kollarında son bir yıl içinde işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara kullandırılan ve bakiyesi söz konusu yıllara devreden krediler için de yüzde 100 faiz indirim oranı uygulanacak. Bu destekten son bir yıl içinde faaliyetini veya mükellefiyetini sonlandıranlar yararlanamayacak.

Karar kapsamında esnaf ve sanatkârlara makine ve ekipman alımı, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30,000 TL'ye kadar kullandırılan kredilerden bakiyesi söz konusu yıllara devreden kredilere için yüzde 100 faiz indirim oranı desteği sağlanması hüküm altına alındı.

 

Detaylar için tıklayınız...