20 yılda 5 fakülte, 3 lise ve 2 sertifika programını tamamladı

1999 yılında girdiği cezaevinde kendisini ilme veren mahkum, 20 yılda 5 fakülte, 3 lise ve 2 sertifika programını tamamladı. İşte Faslı mahkum Abdülcelil el-Milyani'nin hikayesi...

20 yılda 5 fakülte, 3 lise ve 2 sertifika programını tamamladı

Fas'ta, demir parmaklıkların ardında geçen uzun yıllar boyunca Abdülcelil el-Milyani'nin en büyük hayali özgürlüğüne kavuşmaktı.

Bu hayali beklerken, hapishane hayatını bir başarı hikayesine dönüştüren Milyani, ilk olarak Kenitra bölgesinde güzel sanatlar lisesini bitirdi.

Milyani, 2006 yılında 5. Muhammed Üniversitesi'nin Sale kentindeki Hukuk Fakültesi'nde medeni hukuk bölümünden mezun oldu.

Faslı mahkum, 2007 yılında modern edebiyat alanındaki bir lise programını, 2009 yılında Kenitra'daki Bin Tufeyl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi sosyoloji bölümünü, 2011 yılında Sale kentindeki Hukuk Fakültesi'nde Kamu Yönetimi Bölümü'nü başarıyla tamamladı.

Eğitimi bununla sınırlı kalmayan Milyani, 2015 yılında İslami ilimler alanında bir lise programından, 2016'da 5. Muhammed Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden ve Fransızca Bölümü'nden mezun oldu.

Milyani ayrıca 2017-2019 yıllarında "depo yönetimi" ve "boyama" uzmanlığı için iki sertifika aldı.

Özgürlük hayali ise tam 20 yıl 4 ay hapishanede kaldıktan sonra gerçek oldu. Milyani'nin cezası 2016, 2017, 2018 yıllarında hafifletildi. Milyani, Temmuz 2019'da çıkarılan kraliyet affıyla serbest bırakıldı.

İlk yıllar zorlu geçti

Milyani, müebbet hapis cezasına çarptırıldığında Kenitra kentindeki ağır hükümlülerin tutulduğu ve "mahalle mezarlığı" olarak isimlendirilen merkez hapishanesine nakledildiğini, kendisini daha önce tasavvur dahi etmediği bir topluluk içerisinde bulduğunu belirtti.

Hapishaneye girdikten sonra ilk üç yıl ciddi psikolojik sıkıntılar çektiğini ve kilo kaybettiğini ifade eden Milyani, iki kez intihar girişiminde bulunduğunu aktardı.

Milyani, ikinci kez intihara kalkışmasının nedeninin hapishaneden çıkamayacağı gerçeğiyle yüzleşmesi ve babasının hastalığının şiddetlenmesi sonucu bacağının kesilmesinin verdiği sıkıntılar olduğunu anlattı.

Yeniden doğdu

Milyani, şunları kaydetti:

"İkinci intiharımın ardından görüştüğüm bir sosyal hizmet uzmanı bana uzun yıllar hapis yattıktan sonra siyaset ve fikir dünyasında önemli şahsiyetler olan kişilerden bahsetti. Benim için dönüm noktası oldu."

Diğer mahkumlar için de güzel bir örnek olan Milyani, birçok tutukluyu okur-yazarlık dersleri almaya ikna etti.