Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Aziz Yıldırım adaylığını açıkladı! Jose Mourinho gelecek mi?

Fenerbahçe Kulübü’nün olağan seçimli genel kurulunda başkan adayı olduğunu açıklayan Aziz Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Yıldırım, 3 yıllık başkanlık yapacağını ifade ederek, "72 yaşındayım, 3 sene için geleceğim! Daha fazlasını yapamam! 'Yap' deseniz bile yapamam!" dedi. Yıldırım görüşme yaptığı teknik direktör Jose Mourinho hakkında da konuştu. Yıldırım, "Borcu kapatmaya değil, şampiyon yapmaya geliyorum" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Aziz Yıldırım adaylığını açıkladı! Jose Mourinho gelecek mi?

Fenerbahçe’nin Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda başkan aday olduğunu açıklayan eski Eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Wyndham Grand Kalamış Otel’de basın toplantısı düzenledi.

Aziz Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Kimseyle kavga etmeyeceğiz. Ama benle kavga ederlerse o zaman kavga ederim. 6 sene önce ayrılırken medyası, herkes "Aziz Yıldırım gitti, Türk futbolu kurtuldu" diyorlardı. Şimdi de "Aziz Yıldırım gelsin, Türk futbolunu kurtarsın" diyorlar. Böyle bir memleket.

"MAHKEMELERLE UĞRAŞTIK VE FENERBAHÇE'YE ZARAR VERDİK"

Bizim derdimiz Fenerbahçe'nin şampiyon olması. Dört sene Fenerbahçe şampiyon olamadı, nedenini biliyorum. Mahkemeler... Ben ve dava arkadaşlarım her gün mahkemeye gittik. Mahkemelerle uğraştık ve Fenerbahçe'ye zarar verdik. Bunu biliyoruz.

Sonra kombine almayın, forma almayın, maça gitmeyin gibi şeyler denildi. Hep beraber Fenerbahçe'yi şampiyonluktan ettik, hep beraber...

Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Aziz Yıldırım adaylığını açıkladı! Jose Mourinho gelecek mi? - Resim : 1

"FENERBAHÇE'DE PARA SORUNU OLMAZ"

Fenerbahçe kurumsal bir yapı, dışardan adam getirip kulübü incelettiler. Böyle bir şey olabilir mi? Dün Fenerbahçe'nin durumunu dağıttlar, belgeleri arkadaşlarımız inceliyor. Varsa düşüncemiz söylerim. Fenerbahçe'de para sorunu olmaz! Ben neden kulübü halka açtım? Ben istesem bunu yapmam, ölene kadar başkan olurdum. Hapisteyken kulübü halka açtım, 1 milyon üye olsun istedim. Anadolu'da Fenerbahçelileri bir araya getirecek binalar açılmasını istedim, birkaç yerde yaptık. Ancak kapattılar.

"FENERBAHÇE'NİN İSTEMEDİĞİ BİR ŞEY TÜRKİYE'DE OLMAZ"

Fenerbahçe, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biridir. Fenerbahçe'nin istemediği bir şey Türkiye'de olmaz! Ne zaman? Bir araya gelirsek! Beraber olmazsak, hiçbir şey olmaz.

Türkiye'nin Kuva-yi Milliye'si Fenerbahçe Spor Kulübü'dür.

Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Aziz Yıldırım adaylığını açıkladı! Jose Mourinho gelecek mi? - Resim : 2

"NEDEN ADAY OLDUM? FENERBAHÇE'DE SIKINTILAR VAR"

İşleri tıkırına koydum, keyfim de yerinde. Neden aday oldum? Fenerbahçe'de sıkıntılar var. Arkadaşlara aday olmalarını söyledik ama ben varken olmayacaklarını söylediler. Mecbur kaldım. 20 sene başkanlık yaptım, zor günlerde 6 şampiyonluk yaşadık. Para konuşmadık.

"BİZİM BIRAKTIĞIMIZ BORÇ 400 MİLYON €'YDU, BUNU AÇIKLADIM"

1 Milyar 950 Bin TL borç bıraktım. Yarısı döviz karşılığıydı. O borç için bankalarla anlaştılar TL olarak 4 Milyar borç var. Diğer borçlarla 12 Milyar TL borç var! 630 Milyon € borç vardı, gösterdi. Ülker ile birlikte stadın yanına konutlar yapacaktık ve satacaktık. Her şeyin anlaşması yapıldı. Fenerbahçe 70 Milyon €, Ülker 70 Milyon €, Emlak Konut %20 pay alacaktı. Arsa gitti ama Murat Ülker kağıt üzerinde tutuyor. O borç yok şu an. 51 Milyon € borç yok ama 630 Milyon €'nun içinde gösterdik o zaman. Bizim bıraktığımız borç 400 Milyon €'ydu, bunu açıkladım. 50 Milyon €'ya oyuncu sattınız, devlete gittim ve kanun çıkarttım vergi iadesi aldık. Onu da çıkarınız 300 Milyon €! Bana da eski yönetimden kalan borç vardı, kaldı 200 Milyon €! Daha da konuşsa alacakları çıkacak diyorlar, evet öyle.

Bazı tekliflerim olacak birazdan, ne olacak? Hep beraber göreceğiz.

"KONUŞTUĞUMDA DA BİRLİK VE BERABERLİĞE DİKKAT ÇEKTİM"

Futbol takımını üzülerek takip ettim. Kulübe uzaktan bakmanın avantajını elde ettim. Yaptığımız hataları gözlemledim. Düşünce yapımızı değiştirmek, değişerek gelişmek bir erdemdir. Mevcut kulüp başkanının ve yönetimin çalışmalarına engel olmamak, olayı saha dışına taşımamak adına muhalefet yapmadım. Konuştuğumda da birlik ve beraberliğe dikkat çektim. Özellikle bu sezon seçimin saha içini etkilemesi adına Ocak 2024'ten bu yana sükunet çağrısı yaptım. Camiayı futbol takımının arkasında olmaya davet ettim.

Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Aziz Yıldırım adaylığını açıkladı! Jose Mourinho gelecek mi? - Resim : 3

GALATASARAY DERBİSİ MESAJI

Bu hafta Galatasaray derbisini kazanacağız ve yeni süreç başlayacak. 2018 şampiyonluğumuz seçim sürecine kurban edildi, ben bunu yapmadım. Hiçbir seçim, şampiyonluktan önemli değildir. İnşallah bundan sonra seçim uğruna hiçbir kupalar, madalyalar feda edilmez. Bugün karşınızda şampiyonluk avantajının rakibimizde olması üzüntüsüyle bulunuyoruz.

ALİ KOÇ'UN "BEN BAŞKAN OLDUĞUM SÜRECE, FENERBAHÇE'Yİ ŞAMPİYON YAPMAZLAR" AÇIKLAMASI

Mevcut başkan "Ben başkan olduğum sürece, Fenerbahçe'yi şampiyon yapmazlar" dedi. Bu ne demek? Bunu arkadaşlarla düşündük. Bizi kim şampiyon yapmak istemiyor? İktidar mı, devlet mi? Hakemler mi, TFF Başkanı mı? Kim? Eğer bunlar birbirine bağlıysa, alttan yukarı gitmeyeceğiz! Yukarıdan söyleyeceğiz!

Devlet ayrı, hükümet ayrı! Biz devletle kavga edemeyiz! Ama hükümetle haklı olduğumuzda mücadele yaparız, yaptık! FETÖ konusunda iç içeydiler, hep beraber yürüdük! Onun için açık olacağız.

Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Aziz Yıldırım adaylığını açıkladı! Jose Mourinho gelecek mi? - Resim : 4

"BEN FENERBAHÇE'NİN ADAMIYIM"

Benim Twitter'ım yok, trollerim de yok! Ben kimsenin adımı değilim, Fenerbahçe'nin adamıyım!

Ben kimsenin adamı değilim! Ben hiçbir partinin adamı değilim, olmam da! O troller de bu işlere girmesin! Ben duymam! Sakın bu işlere girmeyin! Hükümet desteği ile değil, bir laf uğruna geliyorum! 'Ben varken Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacaklar' lafı üzerine.. İktidar duruyor, TFF Başkanı duruyor, hakemler duruyor.. Çocuklar ağlıyor, öyle diyorlardı!

Atatürkçüyüm. Laik ve Cumhuriyetçiyim.

Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Aziz Yıldırım adaylığını açıkladı! Jose Mourinho gelecek mi? - Resim : 5

"3 SENE İÇİN GELECEĞİM"

72 yaşındayım, 3 sene için geleceğim! Daha fazlasını yapamam! 'Yap' deseniz bile yapamam!

Ali Bey de seçilebilir ancak yanlışlardan ders almalıyız.

Fenerbahçe'nin borcundan fazla alacağı var! Bunu mahkemede çözemezsin, masada çözeceksin! Büyük alacağımız var, bunu inşallah çözeceğiz.

Dün akşam diyorlar ki 'Beşiktaş'a üç teknik direktör adayı var. Şu olmaz, bu olur' Ya siz yönetici misiniz?

Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Aziz Yıldırım adaylığını açıkladı! Jose Mourinho gelecek mi? - Resim : 6

MOURINHO AÇIKLAMASI

Jose Mourinho ile iki saat konuştuk. Konuşmaları sürdürmek için arkadaşları menajerleri ile devam edecek. Biz ne para, ne transfer konuştuk. Konyaspor maçını izlediğini söyledi. Bir aday telefonla konuşmuş. Mevcut başkan menajer göndermiş. Üç tane şey... Şimdi diyorlar '15 Milyon € buna verilir mi?' Ya sana ne kardeşim?

"JOSE MOURINHO ŞARTLARDA ANLAŞIRSAK GELECEK"

Jose Mourinho şartlarda anlaşırsak gelecek! Ama rahat bırakmıyorsunuz, burayı takip ediyor! Suudi Arabistan'a gitmiyor! Rahat olun! Bahreyn'e iki konferansa gidecek, 2 milyon $! Anlayın yani değerli basın! Olumlu olun!

OBRADOVIC AÇIKLAMASI

Zeljko Obradovic ile 5 aydır hiç konuşmadım! Antrenör gayet iyi, iyi olan şey bozulmaz! Kötü olursa, bakılır!

"ROBERTO CARLOS, 'ŞAMPİYONLAR LİGİ'Nİ ALIRIZ' DEDİ"

Roberto Carlos'u aldık, sohbet ederken 'Avrupa'da final oynar ve Şampiyonlar Ligi'ni alırız' dedi. Bu bizim aklımızda yok. Ancak Carlos bunu bütün oyunculara aşıladı, böyle bir hava oldu. Chelsea, Sevilla, Inter... O motivasyonla oldu!

"BİZ KAYBEDERSEK, MOURİNHO'NUN YARI PARASINI DA BEN ÖDEYECEĞİM"

Bu yönetime teklifim, Jose Mourinho ile çalışmayı düşünüyorlarsa; Şekip Mosturoğlu'ndan rica edeceğim, iki taraftan arkadaşlar gitsin ve imzayı atsınlar. Kim seçilirse, Mourinho ile devam etsin! Biz kaybedersek, Mourinho'nun yarı parasını da ben ödeyeceğim! Haydi bakalım...

"ÜÇ SENE KOMBİNE ALACAĞIZ, BANKA BORCUNU KAPATACAĞIZ"

Fenerbahçe'nin üzerinde ölü toprağı var! 4 sene bizden, 6 sene bu yönetimden! Parayı imece usulü vereceğiz, halledeceğiz! Üç sene kombine alacağız, banka borcunu kapatacağız! Yoksa büyük tehlike var.

"MOURİNHO GELİRSE, İSTEDİĞİ BİRKAÇ OYUNCUYU ALIRIZ"

Jose Mourinho gelirse, istediği birkaç oyuncuyu alırız. Transferde cömert falan bir durum yok! İçeriyi bir göreyim, ona göre bakarım.

"MURAT ÜLKER'E, FERİT ŞAHENK'E BAŞKAN OLMALARINI SÖYLEDİM AMA İŞLERİ VAR"

Zengin iş adamları geliyormuş yönetime! Zengin adamları ne yapayım? Zengin adam yönetime girince çalışmaz! Bu kadar mı kafanız çalışmıyor! Para versinler yeter! Murat Ülker'e, Ferit Şahenk'e başkan olmalarını söyledim ama işleri var!

"ŞAMPİYON YAPMAYA GELİYORUM"

Borcu kapatmaya değil, şampiyon yapmaya geliyorum! Borçtan kurtulmak gerekiyorsa, gerekirse basketbol salonu satılır! Bilmiyorum, onlara bakılır! Biz şampiyonluğa , çocukları mutlu etmeye geliyoruz. Bayrakları çıkardık ama bir türlü sallayamadık.

"BİZ FETÖ İLE MÜCADELE ETTİK"

Galatasaray'ın saha dışında çok güçlü olduğunu nerede söyledim? Atıyorsunuz abi... Benim olduğum dönemde Galatasaray hikayeydi! Biz FETÖ ile mücadele ettik. Devletin içine sızdılar, devlet ile mücadele ettik. Onlarla mücadele etmekten, başka şey ile mücadele edemedik. En son Ankara'ya gittim ve 'Hapis yatmaya razıyım, karar verin' dedim. Verdiler!

"BENİM ZAMANIMDA TELEVİZYONLARDA KONUŞAMIYORLARDI"

Benden sonra her şey çok değişti, benim zamanımda bu televizyonlarda konuşamıyorlardı!

Hayatımda at yarışı oynamadım! Atlarım oldu, birilerinin hatırına Türkiye'nin en iyi atları bendeydi. Bir kere gittim, Murat Özaydınlı 2 liralık oynadı, 4 lira kazandı.

"RAMOS'U ALIN, DZEKO'YU ALIN DEDİK, BİZ ANELKA, ORTEGA'YI GETİRDİK"

Borcu düzeltmişler, ne kadar düzeltmişler? Hodri meydan açıklasınlar. Ramos'u alın, Dzeko'yu alın dedik. Biz Anelka, Ortega'yı getirdik. Gidiyorsunuz, ilk 1-2 sene çok kötü transferler yapıyorsunuz. Çok para harcadılar.

Divan toplantısına denizden geldim, mafya liderleri gibi... (Gülerek). Bir tanesi 'Hoş geldin' demedi.

"ŞAMPİYONLAR LİGİ FALAN YOK KARDEŞİM! ÖNCE TÜRKİYE'DE ŞAMPİYON OLACAĞIZ"

Hedef Türkiye'de şampiyonluk! Abartmayın ya! Şampiyonlar Ligi falan yok kardeşim! Önce Türkiye'de şampiyon olacağız! Sonra bakarız! Ne Şampiyonlar Ligi ya? Milleti kandırmaya, hayal satmaya gerek yok! 10 senedir şampiyon olamıyoruz, önce şampiyonluk!

"TÜRKİYE'DE FETÖ YOK OLMADI"

Soru: FETÖ'nün futboldan temizlendiğini düşünüyor musunuz? TFF ve kurularına bakışınız nedir?

Aziz Yıldırım: "Türkiye'de FETÖ yok olmadı! Her gün görüyoruz, yakalıyorlar... Sporda FETÖ operasyonu yapılmadı, hakemler de yapılmadı. Yönetim kurullarında yapılmadı, yapmaları lazım. Bunlar belli yani. Basında da yapılması lazım, 55 basın mensubu ile ilgili suç duruyum var. Gittim sordum ama işlem yapmıyorlar. 3 Temmuz sabahı Kanal D'de mi ne... 3 Temmuz'u yemi alıp anlatan, Halk TV'de program yapıyor. Bunları konuşacağım ve medyadaki FETÖ'cüleri afişe edeceğim. FETÖ her yere sızmış, daha da güçlü.

"YÖNETİMLE İLGİLİ HİÇBİR ÇALIŞMAM YOK"

Yönetimle ilgili hiçbir çalışmam yok, yazılan her şey yalan. Zengin adama ihtiyacım yok, akıllı adama ihtiyacım var.

Benim dönemimde Galatasaray'ın Kadıköy'de hiç galibiyeti yoktu!

"KİMSEYE PARA, BİLET VERMEYECEĞİM"

Ben kimsenin adamı değilim, taraftar da kimsenin adamı olmayacak! O zaman başımın üstündeler! Başkalarının adamı olurlarsa, karşı karşıya geliriz. Genç Fenerbahçelileri ben kurdum! Sonra sıkıldılar derneği, başka noktaya gittiler. Bana tezahürat yapıyorlardı, yapmamalarını söylüyordum. Orada destek takıma. Kendi adıma tezahüratı kaldırdım. Taraftarla sorunum yok, benle sorunları olursa... O zaman olmaz. Kimseye para, bilet vermeyeceğim. Fenerbahçe'de kafalar değişecek.

"20 SENE DEVLETTEN BİR TANE İŞ ALMADIM"

20 sene başkanlık yaptım, devletten bir tane iş almadım. Bu sene 2 tane iş aldım.

Hiç YouTube izlemedim, Allah nasip etmesin.

DYABALA GELECEK Mİ?

Soru: 10 numara beklentisi de oluştu taraftarda. Dybala ismi konuşuluyor. Ne düşünüyorsunuz?"

Aziz Yıldırım: "10 numarada Cemil Turan... Allah Allah.. (Gülerek). Parayla alamazsınız!"

"ALİ KOÇ İLE KÜS DEĞİLİM"

Ali Koç ile küs değilim, sadece fikirlerimiz ayrı.

SEÇİMİ KAYBETTİĞİ ZAMAN NE YAPTI?

Seçimi kaybettik.Vay efendim, garajdan gitmişim. Havadan mı gidecektim? Arabam garajdaydı. Kaybettik, üzgündük, eve gittik, iki kadeh de viski çektik, rahatladık. Allah Allah ya...

"MOURINHO'YA NEDEN 100 MİLYON EURO VEREYİM"

Gazetede yazanlara bakın! Jose Mourinho'ya neden 100 Milyon € vereyim! Mesut Özil mi aracıymış! Aykut Kocaman'ı Volkan Demirel'i de getiriyormuşum... Adam istemedi bunları, ne yapacağız?

"NİHAT ÖZDEMİR FENERBAHÇE'NİN DEĞERİYDİ, SALLADILAR, FENERBAHÇE'DEN İSTİFA ETTİ"

Nihat Özdemir, Fenerbahçe'ye hizmet etti! Siz bilmiyorsunuz, bırakın onların yalanlarını! Aralarındaki husumet 2011'den.. Nihat Özdemir, Fenerbahçe'nin değeriydi... Adama salladılar, Fenerbahçe'den istifa etti.

"ÇOCUKLARA ÜZÜLÜYORUM, OKULDA KIZDIRIYORLAR"

Çocuklara üzülüyorum. Okulda kızdırıyorlar. 2005'te bir okula ziyarete gittik. 25 kişilik sınıfın, 15'i Fenerbahçeliydi. Geçen gün bir arkadaşla konuşuyorum. '25 kişilik sınıfta 3 tane Fenerli var' dedi. Acı, çok acı. Hep beraber düzelteceğiz."

"KULÜPTEN ATILANLARI FETÖ'CÜ OLMAYANLAR DIŞINDA AFFEDELİM"

Kulüpten atılanları, FETÖ'cü olmayanlar dışında... Hepsini affedelim! Karar sizin.

"TAKIMDAN AYRILMAK İSTEYEN VARSA GİDER"

Takımdan ayrılmak isteyen varsa gider. Yeni teknik adam oyuncu ister, bakarız.

FENERBAHÇE’DE BAŞKANLIK SEÇİMİ NE ZAMAN?

Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, "Kulübümüzün olağan seçimli genel kurul toplantısı, gündem maddelerini görüşmek üzere 30-31 Mayıs'ta saat 10.00'da Ülker Stadı'nda yapılacaktır. İlk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde genel kurul, 8-9 Haziran tarihlerinde aynı yer ve saatte aynı gündem ile çoğunluk aranmaksızın toplanacaktır." denildi.

Açıklamada kulüp başkanlığı ve kurullar için adaylık başvurularının 23 Mayıs'a kadar yapılabileceği belirtilirken, oy kullanma hakkı olan üye sayısının 46 bin 410 olduğu aktarıldı.

AZİZ YILDIRIM VE ALİ KOÇ ARASINDAKİ İLK SEÇİMDE NE OLDU?

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ile Aziz Yıldırım, 2018 yılında yapılan seçimli olağan genel kurulda yine aday olmuştu. Ali Koç 16 bin 92 oyla başkanlığa seçilirken, Aziz Yıldırım 4 bin 644 oy almıştı.