Ferhan Şensoy kimdir, kaç yaşında? Ferhan Şensoy neden öldü, hastalığı neydi?

Usta oyuncu Ferhan Şensoy geçtiğimiz ay sağlık sorunları nedeniyle hastanede tedavi altına alınmıştı. Türk Tiyatrosu'nda eserleri ve oyunculuğu ile öne çıkan ünlü sanatçı Ferhan Şensoy tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Peki, Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy neden öldü?

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Ferhangi Şeyler adlı tek kişilik oyunu döneme damga vuran Ferhan Şensoy, yaşamı boyunca sayısız oyunda yer almıştır. Ortaoyuncuları Kavuğunu Münir Özkul'dan devralması ile dikkatleri üzerine çeken 1951 doğumlu Şensoy, ayrıca senaryo yazarı, şair ve Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu'nun kurucusudur. Derya Baykal ile bir dönem evli kalan sanatçının Müjgan Ferhan ve Derya Şensoy adlarında iki kızı bulunuyor. Peki, Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy neden öldü, hastalığı neydi?

Ferhan Şensoy’un hastalığı neydi?

Derya Şensoy babası Ferhan Şensoy'un hastalığı ile ilgili geçtiğimiz temmuz ayında Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Babam Ferhan Şensoy, geçen ay damarlarıyla ilgili geçirdiği bir operasyon sonrası bugün yara yerinde oluşan bir komplikasyon yaşadı. Şu anda sağlık durumu iyi. Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederiz." ifadelerini kullanmıştı. 

Ferhan Şensoy kimdir? 

Şensoy, 26 Şubat 1951 tarihinde Çarşamba, Samsun'da dünyaya geldi. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusudur. 1957 yılında Samsun Gazi Osman Paşa İlkokulu'nun ardından 1961'de Galatasaray Lisesi'nden mezun oluyor. 1969 yılında Yeni Ufuklar, Soyut adında ilk öykü ve şiirler yayınlandı.1970 Çarşamba Lisesi’ni bitiriyor. Devekuşu Kabare adında ilk skeçleri oynanıyor. Aynı yıl Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümüne giriyor.1971'de Ayfer Feray Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuk yapmaya başlıyor. İlk profesyonel yönetmenlik ise Güm Güm Güm – İsmet Küntay – Paravana Kabare ile oluyor. 1972'de Ecole Superieure d’Art Dramatique (T.N.S) / Strazburg’da tiyatro öğrenimine başlıyor.Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunudur. Birçok kesim tarafından Ferhangi Şeyler'in stand-up komedilerinin ilham kaynağı olduğu düşünülse de, kendisi bunu "Ferhangi Şeyler’den etkilenmiş olabilirler ama Ferhangi Şeyler bir stand up değildir." diyerek açıklamıştır. Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmış ve Rasim Öztekin'e devretmiştir.