Finlandiya'dan Türkiye adımı geldi: 2019’dan bu yana uygulanan yasak kaldırıldı

Finlandiya Savunma Bakanlığı, NATO üyeliği için Türkiye'nin talep ettiği silah ambargosunun kaldırılmasına yönelik adım attı. Bakanlık yaptığı açıklamada Türkiye’ye silah satışı için lisans verildiği duyuruldu.

Finlandiya'dan Türkiye adımı geldi: 2019’dan bu yana uygulanan yasak kaldırıldı

Türkiye'nin NATO üyeliği için İsveç ve Finlandiya’dan talep ettiği şartlardan biri olan silah ambargosunun kaldırılması konusunda İsveç’in ardında Finlandiya’da adım attı. Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2019’dan bu yana Türkiye’ye uygulanan “askeri teçhizat ihracatı ambargosunu" kaldırıldığı duyurularak, Türkiye’ye silah satışı için lisans verildiği duyuruldu.

“EKİM 2019'DAN BU YANA TÜRKİYE'YE TİCARİ İHRACAT LİSANSI VERİLMEDİ"
Savunma Bakanlığının Özel Danışmanı Riikka Pitkanen basına yaptığı açıklamada, ihracat lisansının zırh için kullanılacak çeliğin Türk şirketine satılması ile ilgili olduğunu belirterek, “Ekim 2019'dan bu yana Türkiye'ye ticari ihracat lisansı verilmedi" dedi.

İSVEÇ EYLÜL'DE YASAĞI KALDIRMIŞTI
Finlandiya, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonu nedeniyle Ekim 2019'da Türkiye'ye askeri ihracat için yeni lisansları askıya almıştı. Geçtiğimiz sene eylül ayında ise İsveç, Türkiye'ye askeri ihracat yasağını kaldırmıştı.

İSVEÇ'TE KUR-AN'I KERİM YAKILMASI
İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımı konusunda Türkiye ile yürüttüğü müzakereler, Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakarak düzenlediği provokatif eylem ve terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının düzenlediği Türkiye karşıtı protestoların ardından çıkmaza girdi.