Fon dolandırıcılığı davasında önemli gelişme: Kırıldığı iddia edilen telefonda yeni mesajlara ulaşıldı! "Benim kayışı kopardın bakalım ne oluyor!"

Türkiye’nin haftalardır gündeminde olan gizli fon dolandırıcılığı davasında tutuklu sanık Seçil Erzan’ın gözaltına alınmadan önce kırdığı iddia edilen telefonunda bulunan ses kayıtları ortaya çıktı. Dava dosyasındaki 180 bin mesaj arasında Seçil Erzan ile Fatih Terim, Arda Turan, Atilla Baltaş, Selçuk İnan ve Emre Çolakoğlu’nun da aralarında olduğu bazı müştekilerin yazışmaları yer aldı.

Fon dolandırıcılığı davasında önemli gelişme: Kırıldığı iddia edilen telefonda yeni mesajlara ulaşıldı! "Benim kayışı kopardın bakalım ne oluyor!"

Kamuoyunda "yüksek karlı gizli fon" adıyla bilinen 2'si tutuklu 7 sanığın yargılandığı dolandırıcılık davası dosyasına, sanık Seçil Erzan'ın gözaltına alınmadan önce kırdığı iddia edilen telefonunda yer alan mesaj kayıtlarına ilişkin 553 sayfalık bilirkişi raporu da girdi.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava dosyasına gelen raporda, Fatih Terim ve Atilla Baltaş ile Arda Turan, Selçuk İnan ve Emre Çolakoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı müştekilerin mesaj kayıtları yer aldı.

FATİH TERİM İLE SEÇİL ERZAN ARASINDAKİ MESAJLAR

Sanık Seçil Erzan ile Fatih Terim arasında 4 Ekim 2021 ile 10 Mart 2023 tarihleri arasındaki mesaj kayıtlarına göre Terim'in Erzan'a, ''Bakırköy'de bulunan özel bankacılık merkezi şubesindeki hesabından 3 milyon 889 bin 557 liralık vadeli mevduat hesabı açıldığı, faiz oranının yüzde 17,6, vade sonundaki net faiz kazancının ise 1782,74 lira olduğu'' şeklinde mesaj ilettiği görüldü.

"20 BİN DOLARI BURADAN MI ALDIK?"

Sanık Erzan'ın Terim'e, "Hocam günlük yaptırdım, kulüp yarın gönderirse 4'e tamamlayıp kalan tutarı fonda diğer harcamalar için tutarız diye." yanıtını verdiği, Terim'in ise Erzan'a, "20 bin doları buradan mı aldık?" şeklinde mesaj gönderdiği belirtildi.

Mesaj kayıtlarının devamında Erzan'ın Terim'e, "4 milyon 67 bin 412 lira dönüşümüz vardı. 177 bin 834 lira için elden aldırdım. Kalan 3 milyon 889 bin 577 lirayı günlük yaptırdım, kulüp gönderdiğinde bugün yarın bu tutara ekler bağlarız. Ayırmamız gereken tutarı fona atarız hocam." yanıtını verdiği kaydedildi.

Terim'in Erzan'a, "Tamam Seçil Hanım, siz nasıl karar verdiyseniz öyledir tamam." ifadesini yazdığı mesajlarda, sanığın da 5 Ekim 2021'de Terim'e, maaşının farklı bir bankaya yatırıldığını ve parasını söz konusu bankadan Denizbank hesabına aktarttığını anlattığı ifade edildi.

ARDA TURAN: BENİM KAYIŞI KOPARDIN BAKALIM NE OLUYOR

Kayıtlar arasında Seçil Erzan'ın Arda Turan ile mesajlaşmaları da yer aldı.

Seçil Erzan'ın ödeme yapması konusunda kendisini oyaladığını iddia eden Arda Turan'ın, "Sana imzasız kayıtsız 15 milyon dolar nakit akışı sağladım. Bakmadan, karşılığına bak" şeklinde mesaj atması dikkat çekti. Turan'ın eşine çanta alması için Seçil Erzan'dan kredi çıkarması konusunda mesajlaşmaları da raporda yer aldı.

Öte yandan Seçil Erzan'ın Fatih Terim'in eşi Fulya Terim ile de mesajlaşmaları ortaya çıktı. Fulya Terim'in Erzan'a, "24.01.2023 tarihinde 1 adet 16.000,00 USD tutarında döviz satış işleminiz gerçekleşmiştir. Seçilcim selam böyle bir mesaj geldi" diye yazması üzerine cevap olarak Seçil Erzan'ın, "Sizin hesabına gönderttim Fulya Hanım arada böyle parça parça sürprizlerimiz olabilir" şeklinde karşılık verdiği tespit edildi.

Arda Turan ile Seçil Erzan arasında 10 Mart 2023 tarihindeki yazışmada şu diyaloglar geçiyor:

Arda Turan: Sana bir gram güvenmiyorum. Bana Çorlu'dayım deyip Fatih hocadan imza alıyorsun.

Seçil Erzan: Lütfen güven. Almaya gittim geri döndüm.

Arda Turan: Akşam geleceğim deyip sonra ben Fatih Hocanın yanına gideceğim dediğimde ben hiçbirini yemiyorum. Merak etme.

Seçil Erzan: Hayır Arda her şey birbirine giriyor.

Arda Turan: Ömrümde düşmediğim hale düşürdün beni. Çarşamba benim için sondu.

Seçil Erzan: Hala sözümün arkasındayım.

Arda Turan: Ve aynen dediklerimi yapacağım bu akşam o para gelmeyecek.

Seçil Erzan: Gelmezse birlikte gideriz

Arda Turan: Bizi oyaladın.

Seçil Erzan: Oyalamadım.

Arda Turan: Benim kayışı kopardın bakalım ne oluyor.

Seçil Erzan: Koparma ne olur koparma. Olmuş işi bozma.

Arda Turan: Benim param geliyor mu bugün gelmiyor mu? 400'ü alamıyordun bugün kesin çıksın diye.

Seçil Erzan: Ben alıp Okan’a götürecem Arda.

Arda Turan: Sana imzasız kayıtsız 15 milyon dolar nakit aktardım. Ben o adama parayı götüreceğim. Herşeyi yakmassam …..çocuğuyum. Bizi oyalarsın ha…

Seçil Erzan: Yakma iki çocuğun var.

Arda Turan: Bu işin sorumlusu kim hemen onun numarasını atıyorsun. Seni yalancı.

Seçil Erzan: Benim tek sorumlusu.

Arda Turan: Benim paramla ne yaptın. Kimi oyalıyorsun sen.

Seçil Erzan: Allah belamı versin oyalamıyorum.

FATİH TERİM'İN EŞİ FULYA TERİM İLE MESAJLARI DA RAPORDA YER ALDI

Öte yandan bilirkişi raporunda Seçil Erzan'ın Fatih Terim'in eşi Fulya Terim ile de mesajlaşmaları ortaya çıktı. Fulya Terim ve Erzan arasında geçen mesajlar ise şöyle:

Fulya Terim: Sayın FULYA ADALET TERIM, 24.01.2023 tarihinde 1 adet 16.000,00 USD tutarın da Döviz Satış işleminiz gerçekleşmiştir. Seçil'cim selam böyle bir mesaj geldi.

Seçil Erzan: Sizin hesabına gönderttim Fulya Hanım arada böyle parça parça sürprizlerimiz olabilir :).

Fulya Terim: Hahahahahahahaha.

Seçil Ezan: Nur abla ile bir konu görüştüm sizinle bugün konuşacak eğer onu yapabilirsek çok çok yüklü bir şeyi almış olacağız.

Fulya Terim: Ok konuşurum ben.

Seçil Erzan: Nasıl yaparız bilmiyorum ama sizden başkası da yapamaz

Fulya Terim: Tamam canım nur geliyo konuşuruz.

SEÇİL ERZAN'IN İFADELERİ

Rapordaki kayıtlara göre, mesajların devamında sanık Erzan'ın ifadeleri şöyle:

"Dün 20 bin dolar aldıktan sonra kalan bakiyeyi günlük yapmıştım. Bunu ne kadar bağlayalım, maaştan üzerini kaça tamamlayalım? Ne dersiniz? Toplam şu anda maaş artı fonda 2 milyon 285 bin lira bakiyemiz mevcut. (Dün günlük vadeli yaptığımız da 3 milyon 892 bin lira var. Bunu 4'e tamamlamamı ister misiniz?) Kalanı harcamalar için ayırabiliriz."

Fatih Terim'e 10 Ekim 2022'de bankadan hesaplarına ilişkin bilgilendirme mesajları geldiği, söz konusu hesap hareketlerinin neye ilişkin olduğunu sanığa sorduğu görülen mesajlarda, Terim'in 3 Mart 2023'te ise maaşların ödenmediğini ve Erzan'a ABD'ye göndermesini istediği paranın gönderilmediğini ifade ettiği aktarıldı.

Raporda, bu mesaj üzerine sanığın Terim'e, "Çok özür dilerim, sonuna kadar bu işlemlerle ilgilendim hocam. Yurt dışı ödemeleri bir gün valörlü geçiyor. Diğer ödemeler 17.00'de yapıldı ve ben teyit ettim, çok çok üzüldüm hocam." yanıtını verdiği belirtildi.

İDDİANAMEDE KAMUOYUNUN YAKINDAN TANIDIĞI İSİMLER YER ALIYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Seçil Erzan'ın bir bankanın Levent'teki şubesinde müdür olarak çalıştığı ve müşteki Bülent Çeviker'den kişisel güven ilişkisine dayalı 2 milyon dolar alarak yüksek kar vaadiyle yeniden kendisine iade edeceğini bildirdiği kaydediliyor.

İddianamede, müşteki Çeviker'e para karşılığında yazılı evrak verildiği ancak daha sonra Çeviker'in Erzan'a ulaşmaya çalışsa da ulaşamadığı, durumu bankaya bildirdiği, banka tarafından araştırma yapıldığı, Erzan hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ifade ediliyor.

Sanık Erzan'ın bu yöntemle futbolcular, iş insanları ve çeşitli meslek gruplarından müştekilere, yüksek kar getirisi olan güvenilir bir fon bulunduğunu ve yine kamuoyunda tanınan Fatih Terim, Hakan Ateş gibi isimlerin bu fona dahil olduğunu söyleyerek, müştekileri bu fona para yatırmaya ikna ettiği anlatılan iddianamede, gerçekte ise böyle bir fonun hiç olmadığının tespit edildiği belirtiliyor.

İddianamede, Erzan'ın, müştekilerin verdiği paralara ilişkin sahte belgeler oluşturarak, bu belgelere bankanın kaşesini ve ıslak imzasını atıp müştekilere teslim ettiği ve dolandırıcılık kastıyla hareket ettiği kaydediliyor.

SANIK ERZAN HAKKINDA İSTENEN CEZA 252 YILA YÜKSELDİ

Sanık Erzan'ın "özel belgede sahtecilik" ve "tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında, kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 69 yıldan 226 yıla kadar hapsi istenen ana iddianamenin ardından hazırlanan yeni iddianameyle Erzan hakkında istenen hapis cezası da yükseldi. Erzan'ın 77 yıldan 252 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

İddianamede, sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk'ün ise aynı suçlardan 3 yıl ile 85 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması isteniyor.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianameyi kabul etmesi üzerine 4'ü tutuklu 7 sanık 20 Kasım'da hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme heyeti, tutuklu 2 sanığın tahliyesine karar vererek, duruşmayı 12 Ocak 2024'e ertelemişti.