Fransa'da seçim sonrası ülke karıştı! Macron yeni bir başbakan atamayacağını söylemişti! Tepkiler geldi!

Fransa'da Ulusal Meclis'te solcuların en fazla sandalye sayısına ulaştığı erken genel seçimin ardından ülke karıştı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron mecliste istikrarlı çoğunluk sağlanana kadar yeni bir başbakan atamayacağı söyledi. Solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Grup Başkanvekili Mathilde Panot, bunun "demokratik darbe" girişimi olduğunu söyledi.

Fransa'da seçim sonrası ülke karıştı! Macron yeni bir başbakan atamayacağını söylemişti! Tepkiler geldi!

Fransa'da 30 Haziran ve 7 Temmuz'da yapılan ve 4 partinin oluşturduğu solcu Yeni Halk Cephesi ittifakının en fazla milletvekili çıkardığı erken genel seçimde, hiçbir parti ya da ittifakın salt çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle siyasi cepheler arası koalisyon görüşmeleri sürüyor.

MACRON'UN AÇIKLAMALARI TEPKİYLE KARŞILANDI

Seçim sessizliğini bozan Macron'un dün basına yansıyan mektubunda, erken genel seçimde kazanan olmadığını vurgulaması ve "Cumhuriyet yanlısı istikrarlı çoğunluk oluşana kadar başbakanı atamayacağını" bildirmesi tepkiyle karşılandı.

"DEMOKRATİK DARBE"

Macron'un açıklamalarına en sert tepkilerden biri, seçimin galibi Yeni Halk Cephesinin en büyük partisi LFI'nin Meclis Grup Başkanvekili'nden geldi.

LFI Grup Başkanvekili Mathilde Panot, France Info'ya yaptığı açıklamada, Macron'un seçimi "kimsenin kazanmadığı" yönündeki açıklamalarıyla iktidarı "tekeline" almaya çalıştığını belirtti. Bu durumdan endişe duyduğunu dile getiren Panot, Macron'un "demokratik darbe" anlamına gelen bu girişimini kınadı.