Gamaleya Merkezi ve AstraZeneca korona virüs aşısında işbirliği için anlaştı

Rusya Gamaleya Araştırma Merkezi ile İngiliz merkezli ilaç şirketi AstraZeneca, koronavirüsle mücadele alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı imzaladı.

Rusya ve İngiltere'de geliştirilen Kovid-19 aşılarını birleştirme kararı alan Gamaleya Araştırma Merkezi ile AstraZeneca, Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu ve R-Pharm eczacılık şirketinin dahil olduğu bir mutabakat zaptı imzaladı.

Gamaleya Merkezi Sputnik V aşısının üremeye etkisiyle ilgili açıklamada bulundu
Videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen imza törenine katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tüm tarafları tebrik etti.

Rus lider, "Tehlike enfeksiyonunun nihayet yenilgiye uğratılacağı ana azami düzeyde yaklaşmak için uluslararası işbirliğinin tüm imkanlarının kullanılması önemli. Rus uzmanların yüksek bilimsel düzeylerini teyit ederek bu genel göreve önemli katkı sunmasından çok memnunum" dedi.

Putin, "Bu partnerlik eğiliminin, ortak amacımız olan gezegendeki milyonlarca insanın canının, sağlığının korunması ve güvenliğin sağlanması uğruna bilimsel güçlerin, teknolojilerin ve yatırımların birleştirilmesinin, güzel ve ikna edici bir örnek olabileceğine kesinlikle eminim" ifadelerini kullandı.

Sputnik V aşısının yüksek etkinlik gösterdiği sonucuna ulaşıldıktan sonra Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ve Gamaleya Araştırma Merkezi, AstraZeneca’ya 23 Kasım 2020’de şirketin kendi aşısının etkinliğinin artırılması için Sputnik V’deki bileşenlerden birinin kullanılmasını teklif etmişti.

AstraZeneca, Rus ve İngiliz aşılarını birleştirmeye yönelik işbirliği teklifini kabul etti

Teklifin kabul edilmesiyle AstraZeneca yıl sonundan önce başlayacak klinik araştırmalarında kendi aşısını Sputnik V aşısının adenovirüs serotip 26 vektörü ile birleştirerek kullanacak. Araştırmanın neticesinde AstraZeneca uzmanları bu tür bir yaklaşımla aşının etkinliğinin artması olasılığını inceleyecek.

Diğer yandan RDIF’in teklifi, Rusya tarafının girişimci yaklaşımı konusunda bir örnek teşkil etti. Rusya bugün sadece dünyanın en etkili koronavirüs aşısını geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda iki vektör teknolojili bir dizi aşının geliştirilmesi için Sputnik V’nin vektörlerinin kullanılmasını önermiş oldu.