Google açıkladı: Türkiye öne çıktı

Google, Türkiye'ye talil yapmak için gelenlerle ilgili bir araştırma yayınladı. Think with Google'da yer alan araştırmada ülkemize gelenlerin hangi amaçla ne için ve en çok nereye gittiği sorularının yanıtları arandı. Yerli turistin tercihi de araştırmada yer aldı.

Kaynak: tv100

Zeynep İyigün ve Onur Karyağmaz tarafından hazırlanan çalışmada "Nereye?" sorusunun yanıtının pek çok ülkede bu yıl Türkiye olarak öne çıktığı belirtiliyor.

2019 yılının ilk 6 ayına bakıldığında konaklama aramalarında Türkiye'ye olan ilgide artış olduğu gözlendi. Özellikle Almanya, Rusya ve İngiltere'de konaklama aramalarında en çok kullanılan sözcük Türkiye oldu.

En fazla aramanın gerçekleştiği 50 ülke içinde Türkiye'ye en yüksek ilgi artışı ise yüzde 48 ile İspanya'dan gerçekleşti. Yunanistan ve İtalya'dan da Türkiye'ye olan ilgide artış tespit edildi. Uzaklardan ise özellikle Hint gezginlerin Türkiye'ye olan ilgisinde ciddi bir artış var. Onları Güney Kore, Malezya ve Japonya izliyor.


Yurt için konaklama aramalarında da artış görülürken en çok aranan yerler Antalya, Bodrum ve Alanya oldu.

Bu yılın ilk 6 ayında en çok aranan 100 destinasyonda en büyük ilgi artışı yüzde 87 ile Mardin olarak gerçekleşti. Diyarbakır ve Gaziantep'e olan ilgi de Güneydoğu Anadolu bölgesine olan ilginin arttığını gösteriyor.