Google’dan Apple’a açık çağrı

ZAMANI GELDİ! | Google’dan Apple’a açık çağrı: ortak özelliği kullanmanın zamanı geldi. O özellik ne? Detayları haberimizde...

Google’dan Apple’a açık çağrı

Google, Android web sitesinde açtığı yeni bir sayfa ile Apple’ı iPhone telefonlardan Android telefonlara gönderilen metinlerde RCS mesajlaşma standardını kullanmaya çağırdı. Apple şu anda bu mesajlaşmalarda SMS ve MMS standardını kullanıyor.

RCS aslında yeni bir standart değil. 2017’de duyurulup 2019’da resmi olarak kullanılmaya başlanmıştı. Google bu yıl gerçekleştirilen I/O etkinliğinde şu anda Android platformunda 500 milyondan fazla kişinin RCS kullandığını açıklamıştı.

Google’dan Apple’a açık çağrı - Resim : 1Apple’da RCS desteği olsa iPhone'lar ve Android cihazlar arasındaki tüm metin mesajları, büyük medya dosyalarını paylaşma, okundu bilgileri, göstergeleri yazma ve Wi-Fi üzerinden mesaj gönderme gibi daha birçok zengin özelliği destekleyebilir. Hem iMessage hem de RCS platformları bu seçenekleri zaten destekliyor. Ama Apple, RCS konusunda şimdiye kadar hep çekimser davrandı.