Güneş yanığı nasıl iyileşir?

Yaz aylarında hemen hepimizin başına gelebilecek olaylardan biri de güneş yanıkları. Ankara Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Ahmet Çınar Yastı, güneş yanıklarında çekilen acının azalması ve hızlı iyileşme için bazı tavsiyelerde bulundu. İşte o tavsiyeler...

Güneş yanığı nasıl iyileşir? - Sayfa 1

- GENELLİKLE BİRİNCİ DERECE YANIKLAR

"Güneş yanıklarının en iyi tedavisi bütün yaralanmalarda olduğu gibi korunmak.
Güneş yanıklarının genellikle birinci derece yanıklardır. Güneşe uzun süre maruz kalınması
ikinci dereceye varan yanıklara sebep olabilir.

Güneş yanığı nasıl iyileşir? - Sayfa 2

- EN BASİT MÜDAHALE ISLAK HAVLU

Su toplamasına yol açmayan güneş yanıklarında derinin üst tabakasının kurumasına bağlı olarak ciltte gerginlik ve kuruluk yaşanır. Söz konusu bölgede inanılmaz bir ağrı ve acı ortaya çıkar. Ağrıyı gidermek için yapılması gereken en önemli şey, güneş yanığı olan bölgelere ıslak, suyu sıkılmış havlu koymaktır. Yanık bölgesine yapılan ıslak havlu uygulamasının da en az 15 dakikada bir tekrar edilmesi gerekir.

Güneş yanığı nasıl iyileşir? - Sayfa 3

- EN AZ 3 LİTRE SU İÇİLMELİ

Güneş yanığı oluşan kişinin vücudunda ciddi su kaybı yaşanır. Bu hastalarda baş dönmesi bazen de bayılma vakalarını görürüz. Bazen sıvı tedavisi uyguladığımız hastalar da olur. Bunu engellemek için güneş yanığı olan kişinin günlük 3 litrenin üzerinde su içmesi gerekir. Islak havlu uygulaması, hastanın ağrısını biraz dindirir ancak bu durum kalıcı olmayacaktır. Bunun için yağlı yara merhemleri kullanılmalı.

Güneş yanığı nasıl iyileşir? - Sayfa 4

- DİŞ MACUNU, SALÇA, BUZ SÜRMEYİN

Yanık alanına parfümlü ve kokulu olmayan yağlı kremlerin kullanılması da uygundur. Yanık bölgesine salça, diş macunu gibi ürünleri kesinlikle sürmeyin. Yanık alanına buz uygulaması da o alanda donuklar oluşturur. Yapılması gereken, günde 2 ya da 3 defa duş almaktır. Yanık sebebiyle kuruyan cildin gerginliğini ortadan kaldırmak için saf zeytinyağıyla masaj yapılması deriyi rahatlatacak, hastanın acısını dindirecektir.