Güney Kore acil durum ilan etti! Geçici bakanlık kurulacak!

Güney Kore'de düşen doğum oranlarına karşı önlem alınması amacıyla "demografik ulusal acil durum" ilan edildi. Ülke, düşük doğum oranlarının neden olduğu yaşlanma sorununu çözmek için politikalar ve teşvikler geliştirmeyi planlıyor.

Güney Kore acil durum ilan etti! Geçici bakanlık kurulacak!

Güney Kore, düşük doğum oranlarına karşı tedbirli olmak amacıyla ulusal acil durum ilan edildi. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, ülkesinin düşük doğum oranlarına önlem amacıyla "demografik ulusal acil durum" ilan ettiğini bildirdi.

"ACİL DURUM İLAN EDİYORUM"

Yonhap'ın haberine göre, Devlet Başkanı Yoon, başkent Seul'ün güneyindeki Seongnam Ar-Ge Merkezi'nde, "düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus" konulu toplantıda konuştu. Hükümetin düşük doğum oranıyla mücadele etmek için her türlü çabayı göstereceğini belirten Yoon, "Bugün resmen demografik bir ulusal acil durum ilan ediyorum. Düşük doğum oranı sorunu aşılana kadar kapsamlı bir müdahale sistemini etkinleştireceğiz." dedi.

GEÇİCİ OLARAK BAKANLIK KURULACAK

Yoon, bu kapsamda "iş ve yaşamı dengeleme, çocuk bakımını iyileştirme ve daha iyi barınma sağlama" olmak üzere üç ana alan üzerinde yoğunlaşacaklarını söyledi. Ebeveynler üzerindeki eğitim yükünü hafifletmek için çocuk bakımına desteği artırma ve ilkokullarda okul sonrası programları genişletme sözü veren Yoon, önlemlerin uygulanmasını sağlamak için geçici olarak Nüfus Strateji Planlama Bakanlığının kurulacağını kaydetti.

SON YILLARDA DÜŞÜŞ TRENDİ DEVAM ETTİ

Güney Kore, 2023'te 0,72 ile en düşük doğum oranına sahip ülkeler arasında ilk sıraya yerleşmişti. Güney Kore İstatistik Kurumunun yeni doğan çocuk sayılarına ilişkin 19 Mart'ta paylaştığı veriler, ülkedeki yıllık doğum sayısında son yıllarda yaşanan düşüş trendinin devam ettiğini göstermişti.