Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde kısıtlama uygulanacak? Yasaklarda açık olacak yerler

Koronavirüs vakalarının artması ve risk haritasında Türkiye'nin yaklaşık yüzde 75'inin kırmızı kategoriye dönmesi sonrası hafta sonlarındaki kısıtlamalar da değişti. Peki hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde kısıtlama uygulanacak? Yasaklarda açık olacak yerler neresi?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde kısıtlama uygulanacak? Yasaklarda açık olacak yerler

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan koronavirüs tablolarında pozitif vaka sayıları 40 bini geçti. Türkiye risk haritasında da 58 il yüksek riskli kategoriye girdi. 

Sokağa çıkma kısıtlaması aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir'in de bulunduğu 58 ilde uygulanacak. Yasak bu akşam saat 21'de başlayacak ve Pazartesi günü sabah saat 5'te sona erecek. 

Düşük ve orta riskli illerde ise sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak. 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son genelgeye göre hafta sonu sokağa çıkma yasağının uygulanacağı iller şöyle;

 Kırmızı kategorideki iller: 

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecek, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Antalya, Konya, Isparta, Karaman, Mersin, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Sinop, Amasya, Tokat, Samsun, Sivas, Ordu, Malatya, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Giresun, Rize, Erzurum, Artvin, Ardahan, Iğdır, Zonguldak, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde kısıtlama uygulanacak? Yasaklarda açık olacak yerler - Resim : 2

Turucu kategorideki iller:

Denizli, Burdur, Manisa, Afyonkarahisar, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Tunceli, Bingöl, Ağrı, Kars, Kırşehir

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak iller ise şöyle; Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Uşak (Sarı kategori) ve Şırnak (Mavi kategori)  

 Yasaklarda nereleri açık olacak?

Uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında daha önce illere gönderilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek.

- Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulama biçimine göre Cumartesi ve/veya Pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek.

-  Cumartesi/ Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

- Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/ veya Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

- Online sipariş firmaları da Cumartesi ve / veya Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecek.