Flaş yıllık izin kararı! Tüm çalışanları ilgilendiriyor

Yargıtay hafta sonlarının yıllık izne dahil edilip edilmeyeceği konusunda tüm çalışanları ilgilendiren bir karar verdi. Karara göre, hafta tatilleri ve genel tatiller izin süresinden sayılamaz. Peki, bu karar çalışanları nasıl etkileyecek? İşte bilinmesi gerekenler...

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs salgını sürecinde en çok araştırılan konulardan biri yıllık izin süreleri. Çalışanlar hafta tatilinin de yıllık izne dahil olup olmayacağını araştırıyor. Yargıtay bu konuda çalışanları yakından ilgilendiren bir karar aldı. Cumartesi günü hafta tatili olmayıp da yıllık iznine tabi olan bir çalışanın açtığı davada ‘bireysel ve toplu iş sözleşmesinde cumartesi ve pazar günleri hafta tatili olarak belirlenmişse, yıllık izin sürelerinden sayılmaz, ancak sözleşmelerde cumartesi günü yıllık izin hesabında iş günü olarak sayılacağı veya izin süresinden düşülmeyeceği şeklinde kural mevcutsa sadece yıllık izne rastlayan pazar günleri yıllık izin süresinden düşülür’ kararı verildi.

İş kanununa göre de bayramlar, hafta tatilleri ve genel tatiller izin süresinden sayılamaz, eğer izin süresi tatil günlerine denk gelirse, izin süresi sonuna eklenir. Buna göre yıllık izin günlerine denk gelen cumartesi de dahil hafta tatilleri yıllık izin süresinden sayılmıyor.

Peki, Yargıtay’ın bu kararı özel sektör çalışanlarını nasıl etkileyecek? Burada; çalışanın hem işveren ile yaptığı bireysel iş sözleşmesinde hem de çalışanlarla toplu olarak yapılan toplu iş sözleşmesinde hafta tatili konusunda ne yazdığı önemli.

Bireysel ya da toplu iş sözleşmesinde cumartesi günü hafta tatili olarak kabul edilmişse çalışanın yıllık izin süresinden düşülmez. Örneğin; çalışan bir haftalık izin almışsa, yıllık izninden 5 gün kullanmış olur, cumartesi günü yıllık izinden sayılmaz. Kimi sözleşmelerde cumartesi hafta tatili olarak kabul edilse bile iş günü olarak geçebilir. Bu durumda yıllık izin süresinden düşülür. Yani, yıllık izin cumartesi gününe denk gelirse yıllık izinden sayılır.

Eğer sözleşmede, cumartesi günü hafta tatili olarak kabul edilmemişse, iş günü sayılacağından çalışanın yıllık izninden düşülür. Şöyle anlatayım. Çalışan bir haftalık izin almışsa ve o işyerinde cumartesi hafta tatili olarak kabul edilmiyorsa; pazar günü hafta tatili olduğu için çalışan yıllık izninden 6 gün kullanmış olur.

Sonuç olarak bireysel ya da toplu iş sözleşmesinde hafta tatili olduğu ya da olmadığı yönünde bir madde bulunmuyorsa; cumartesi günleri yıllık izinden düşülür.

Kaynak: Hürriyet

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.13 0.3299%
GBP/USD 1.36 -0.2575%
USD/JPY 113.64 -0.4903%
USD/CHF 0.91 -0.6209%
AUD/USD 0.72 -0.6231%
USD/CAD 1.26 0.5513%
Piyasa Özeti
BIST 100 2,011.16 -0.15%
ALTIN 793.59 0.46%
DOLAR 13.47 0.71%
EURO 15.29 0.84%
BRENT 87.82 0.38%