Haftada 2 kez korona virüs testi uygulaması başlatılıyor

Londra yönetimi, hızlı testler sayesinde ekonomiyi yeniden açmayı hedefliyor.

İngiltere, koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni aşamaya geçiyor. Ülkedeki herkese, cuma gününden itibaren haftada iki kez hızlı koronavirüs testine erişim hakkı verilecek.

30 dakikada sonuç veriyor

Yaklaşık 30 dakika içinde sonuç verebilen test kitleri, test alanlarında, eczanelerde ve posta yoluyla ücretsiz olarak sunulacak. Sağlık Bakanı Matt Hancock, bu sayede tedbirleri hafiflettikçe ortaya çıkabilecek yeni dalgalanmaları kontrol altına alabileceklerini söyledi.

"Düzenli hızlı test çabalarımızın boşa gitmemesi için önemli"

İngiltere'de hızlı test uygulaması, 12 Nisan'dan itibaren mağazaların yeniden açılmasının ve restoranların açık havada hizmet vermeye başlamasının öncesinde geldi. Başbakan Boris Johnson, kitlesel test programı sayesinde vakaları önceden saptayacaklarını belirterek, "Aşılama programımızda ilerleme sağlarken ve kısıtlamaları hafifletirken, düzenli hızlı test bu çabaların boşa gitmemesi için önem arz ediyor." diye konuştu.

"İnsanları işe geri döndürmeye çalışıyoruz"

Sağlık Bakan Yardımcısı Edward Argar, Sky News'e yaptığı açıklamada, haftada 2 defa sunulacak testler için "Bu testleri ne kadar çok insan alırsa o kadar iyi, çünkü insanları işe geri döndürmeye çalışıyoruz." dedi.

Argar, söz konusu test yönteminin İngiliz ekonomisini yeniden açma konusunda önemli rol oynayacağını kaydetti.

Boris Johnson yeni yol haritasını açıklayacak

Avrupa'nın büyük bir kısmı vakalardaki ani yükselişler nedeniyle yeni tedbirleri devreye alırken, ekonomiyi yeniden açmaya hazırlanan Başbakan Johnson, bugün yapılacak kabine toplantısı sonrası ülkesinin yeni yol haritasını duyuracak. İngiliz basını, Johnson'ın aşı pasaportu ve uluslararası seyahat konusunda detayları aktarmasının beklendiğini yazdı. Mevcut plana göre uluslararası seyahatler en erken 17 Mayıs'a kadar başlamayacak.

Salgın bilançosu ve aşılanan kişi sayısı

Worldometers internet sitesinin verilerine göre, İngiltere'de şimdiye kadar koronavirüs kaynaklı 4 milyon 359 bin 388 vaka ve 126 bin 836 ölüm yaşandı. Birleşik Krallık'ta koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptıran toplam kişi sayısı 31 milyon 523 bin 10 olarak gerçekleşti. Bu sayı ikinci doz için 5 milyon 381 bin 745 olarak kaydedildi.