Hangi ülkede kaç nükleer silah var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Orta Anadolu Ekonomi Forumu'nda "Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var, ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın, Ben bunu kabul etmiyorum" sözleri dikkat çekmişti. Bu sözlerin ardından hangi ülkelerin nükleer silaha sahip olduğu merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Orta Anadolu Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmasında nükleer füze ile ilgili sözleri dikkat çekmişti.

Erdoğan, “Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var... Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum" sözleri çok konuşuldu.

Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından dünyadaki hangi ülkelerin nükleer silahlara sahip oldukları merak konusu oldu. Dünyada şu an itibariyle 15 bine yakın nükleer savaş başlığı olduğu ve bu nükleer başlıkların yüzde 90'ına yakın kısmı ise sadece ABD ve Rusya'ya ait olduğu tahmin ediliyor.  

Nükleer başlıkların 9,600'e yakın kısmı orduda aktif haldeyken geri kalanı şimdilik 'dinlenmede' kabul ediliyor. Silah Kontrol Derneği (ACA) ve Amerikan Bilim Adamları Federasyonu (FAS) verilerine göre nükleer silahı olan ülkeler ve nükleer silah sayıları...