Hatay Belediye Başkanı Lütfi Savaş kimdir, hangi partiden? Lütfi Savaş istifa etti mi?

Hatay depremleri devam ediyor. İki hafta önce meydana gelen depremde en büyük yıkımı yaşayan Hatay’da enkaz kaldırma çalışmaları yapılıyor, büyük artçı sarsıntılar sürüyor. Deprem sonrası yaşanan büyük yıkım sonrasında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş merak ediliyor. Peki, Hatay Belediye Başkanı Lütfi Savaş kimdir, istifa etti mi? Hatay Belediye Başkanı kim? Hatay Belediye Başkanı Lütfi Savaş hangi partiden? Lütfi Savaş kaç yaşında, nereli, hangi partiden? İşte detaylar…

Hatay Belediye Başkanı Lütfi Savaş kimdir, hangi partiden? Lütfi Savaş istifa etti mi?

Kahramanmaraş depremlerinde en çok etkilenen illerden olan Hatay’da depremin yarattığı yıkım büyük. 5 ve üzeri artçı sarsıntıların devamı endişeye neden olurken Hatay’ın belediye başkanını merak ediyor.

HATAY BELEDİYE BAŞKANI LÜTFİ SAVAŞ KİMDİR?

23 Mart 1965 tarihinde Hatay'ın Yayladağı ilçesinin Dağdüzü köyünde doğdu. 1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Türkiye'nin çeşitli illerinde doktorluk görevinde bulundu. Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluşunda görev aldı.  2007 yılında doçent oldu. 2006-2008 döneminde Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Danışmanlığı görevinde bulundu.

HATAY BELEDİYE BAŞKANI LÜTFİ SAVAŞ HANGİ PARTİDEN?

2009 Türkiye yerel seçimlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki görevinden ayrılıp AK Parti'den Antakya Belediye Başkanı adayı oldu ve %47.3 oyla seçimleri kazandı.

2014 Türkiye yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak göstermesi üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi'nden istifa etti. Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun isteği üzerine 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak gösterildi. %41 oyla Hatay'ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

HATAY BELEDİYE BAŞKANI LÜTFİ SAVAŞ İSTİFA ETTİ Mİ?

Cumhuriyet Halk Partisi ve belediye başkanlığından istifa etmediğini dile getiren Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Lütfü Savaş, ”Şu anda Hatay yeryüzünde görülebilecek en büyük depremi yaşadı. Biz bu depremde hemşehrilerimizle birlikte devletimizle birlikte belediyelerimizle, sivil toplum örgütleriyle birlikte var gücümüzle bu depremin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. İnsanların hayatlarını kurtarmaya çalışıyoruz. Kış şartlarından etkilenmemeleri için uğraşıyoruz. Yaralılarımızı hastanelerde tedavi ediyoruz. Bir yandan da Hatay’ı ayağa kaldırmak için uğraşıyoruz. Bunları yaparken biz hayatın gerçekleriyle uğraşırken kendi sanal dünyasında hezeyanlarıyla uğraşan insanları gerçekten de hezeyanlarını anlamak mümkün değil” dedi.

Başkan Savaş, ”Bunlar dışarıda içeride Türkiye Cumhuriyeti Devletine düşman kim, hangi kuruluş hangi ülke varsa onlarla iş birliği yapan bu hezeyan sahiplerini gerçekle gerçekten kınıyorum. Çünkü biz burada dünyadaki en büyük depremle uğraşırken görevimizin başında insanlarımızın yaralarını sarmaya devam ederken kendi sanal ortamlarında ülkeyle ilgili yıkıcı işler yapıyorlar. Bizim görevle ilgili aşkımızın daha farkında değiller” diye konuştu.