Hatay Valiliği'nden Suriyelilerin sınırda çekilen görüntülerine ilişkin açıklama: Bayram izni mi geri dönüş mü?

Sosyal medyada Suriyelilerin bayram tatili için ülkelerine gittikleri iddiaları Hatay Valiliği tarafından yalanlanırken, yapılan açıklamada "Bahse konu sınır kapısından 10 Haziran'da 49 yabancı, gönüllü geri dönüş işlemi yaparak çıkış yapmış olup halihazırda 45 yabancı ise gönüllü geri dönüş işlemlerinin tamamlanması için sıra beklemekteyken bahsi geçen görüntü çekilmiştir. Görüntülerin bayram tatili izniyle ilgisi bulunmamaktadır." denildi

Hatay Valiliği'nden Suriyelilerin sınırda çekilen görüntülerine ilişkin açıklama: Bayram izni mi geri dönüş mü?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Suriyelilerle ilgili yalan haber furyası yaşanmıştı. Paylaşılan içeriklerde Suriyelilerin ülkelerine bayram tatili için gittikleri iddia edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesindeki Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, paylaşılan içerikleri yalanlamıştı.

Gidenlerin tatil için değil, gönüllü olarak ülkelerine dönen Suriyeliler olduğu belirtilmişti.

HATAY VALİLİĞİ DE AÇIKLADI

Konuyla ilgili Hatay Valiliği'nden de resmi bir açıklama geldi.

Valiliğin açıklamasında, "Bazı sosyal medya hesaplarında 'bayramlaşmaya giden yabancıların dönüş garantili olarak çıkış yaptıkları' iddiasında bulunulmuştur. Paylaşımlardaki fotoğraf, Cilvegözü Kara Hudut Kapısı'ndan 'güvenli, onurlu, gönüllü geri dönüş' kapsamında çıkış yapmak için bekleyen Suriyelilere aittir." ifadeleri kullanıldı.

"GÖRÜNTÜLERİN BAYRAM TATİLİYLE İLGİSİ BULUNMAMAKTADIR"

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bahse konu sınır kapısından 10 Haziran'da 49 yabancı, gönüllü geri dönüş işlemi yaparak çıkış yapmış olup halihazırda 45 yabancı ise gönüllü geri dönüş işlemlerinin tamamlanması için sıra beklemekteyken bahsi geçen görüntü çekilmiştir.

Görüntülerin bayram tatili izniyle ilgisi bulunmamaktadır.