Hatay ve Gaziantep'in maçları geçersiz sayılıp Beşiktaş'ın hakkı verilecek mi?

Türkiye’de göz göre göre futbol tarihimizin en büyük haksızlıklarından, en büyük adaletsizliklerinden biri yapılıyor ve Fenerbahçe ile Galatasaray el ele vermiş bu duruma alkış tutuyor. İnanılır gibi değil.

Depremin ardından Hatayspor ile Gaziantep ligden çekilmek zorunda kalınca, TFF, bu iki takımın kalan maçlarının hükmen mağlup sayılacağı kararını açıkladı.

Beşiktaş yönetimi iki takımın kalan maçlarının hükmen sayılmasının yetmeyeceğini, depreme kadar oynadığı maçların da geçersiz sayılması gerektiğini talep etti. Çünkü Avrupa’da benzer olaylarda böyle karar verildi. Yani bir takım o veya bu nedenle ligden çekiliyorsa, kalan maçları değil, oynadığı tüm maçlar da geçersiz sayıldı.

Ayrıca UEFA’nın Şampiyonlar Ligi yönetmeliğinde bulunan 28. maddesinin 3. bendinde, “Bir kulüp, grup aşamasındaki maçları tamamlamadan diskalifiye edilir veya herhangi bir nedenle yarışmadan çekilirse tüm maçlarının sonuçları geçersiz sayılır ve puanlar kaybedilir” kararı var. Yani durum bu kadar basit ve net. Aslında hiç tartışılmaması bile gerekir. Fakat Türkiye’de bu konu hâlâ karara bağlanamadı.

Konu Kulüpler Birliği’nde de görüşüldü. 12 kulübün katıldığı toplantıda yedi kulüp, ligden çekilen takımların tüm maçlarının silinmesi görüşünü savundu. Aralarında Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da bulunduğu dört kulüp ise oynanan maçların tescil edilmesini, ligden çekilme kararından sonraki maçların ise hükmen mağlup olarak kabul edilmesini istedi. Bir kulüp ise görüş açıklamadı.

Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç, “İki alternatif var. İki alternatif de puan cetvelini etkiliyor. Bazı noktalar da ciddi etkiliyor. İki alternatifin de artısı, eksisi var” açıklamasını yaptı.

Yahu alternatif olabilir ama adalet tek. Olacak iş değil. Bu karar verilirken, hangi takımın faydası, hangi takımın zararı olur diye mi bakacaksınız yani?

HUKUKÇULAR NE DİYOR?

Türkiye’nin tartışmasız en önemli hukukçularından Prof. Dr. Ersan Şen’e sordum, o da durumu çok net açıkladı:

“Ligden çekilen kulüplerin çekilme nedeninin iradi olup olmaması önemlidir. Ligden çekilen kulübün force major, yani mücbir sebeple ligden çekilmek zorunda kalmışsa, bu kabulde esasen verilecek 3-0’lık hükmen mağlubiyet kararları ile ligden düşecek takım mücbir sebep nedeniyle ligde kalacaksa, bu durumda oynadığı maç sonuçlarına bakılmaksızın tüm maçlar yönünden hükmen mağlup ilan edilmeli. Aksi halde oynadıkları maçlar tescil edildiğinden alınan hükmen mağlubiyetlerle beraber ligden düşürülmelidir. Bunun dışında; çekilen takım, ligden çekilmemiş takımlarla en az bir maç yapmışsa onlar geçerli, oynanamamış maçlar hükmen yenilgi sayıldığında ortaya çıkacak sonuca göre ligde kalıp kalmadıkları belirlenmelidir. Bunun dışında; ligden çekilme mücbir, yani zorlayıcı nedenle olmuş ve çekilen takım ligden düşürülmeyecekse, ligden çekilmek zorunda kalmış takımlarla oynanan maçlarda alınan sonuçlara bakılmaksızın tüm kulüpler yönünden 3-0’lık hükmen galibiyet kuralı uygulanmalıdır.”

Yani eğer eski maçlar silinmeyecekse, deprem mağduru iki takımın küme düşürülmesi gerekir ki bu olacak iş değil.

FB-GS EL ELE

Kulüpler Birliği’nin toplantısında Fenerbahçe ve Galatasaray’ın kalan maçların hükmen mağlup sayılması yönünde oy kullandığı haberlerde yer aldı.

Yani hiçbir konuda anlaşamayan Fenerbahçe ile Galatasaray, el ele vermiş, yapılan itiraza karşı çıkıyor.

Söz konusu adalet olunca bunun taraftarlığı, kulüpçülüğü falan olmaz, olamaz.

Bu nedenle kararın bir an önce verilip, tescil edilmesi ve ona göre ligdeki puan durumu göz önüne alınmalı.

Aksi halde bu yıl Süper Lig şaibeli olarak futbol tarihimize geçer. Ayıp!