Havaalanında yasa dışı madencilik çiftliği kurdu, böyle yakalandı!

Yurtdışında bir havaalanında çalışan görevlinin, havaalanının bilgisayar sistemlerine madencilik yapmak üzere kötü amaçlı yazılımları yerleştirdiği açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

İtalyan medya kuruluşu Rai News‘in 30 Ekim tarihinde yayımladığı bir habere göre İtalya’nın Lamezia Terme kentinde bulunan bir havaalanında çalışan görevlinin, havaalanının bilgisayar sistemlerine madencilik yapmak üzere kötü amaçlı yazılımları yerleştirdiği açıklandı. Çalışanın, bu süreçte havaalanının teknik sistemlerinden yararlanarak sahada birden fazla madencilik teçhizatı kurduğu söyleniyor. Kısa süre içerisinde durumun farkına varan yetkililer sonunda suçluyu güvenlik kamerası görüntüleriyle yakaladı.

İtalya’nın Calabria bölgesindeki havalimanlarının teknik işlerini denetleyen, teknik hizmet sağlayıcısı Sacal Global Solutions, 41 yaşındaki havaalanı çalışanının, kaçak bir şeklide madencilik yapmak üzere kötü amaçlı yazılımını yüklemek için Sacal’ın sistemlerine girdiğini bildirdi. Çalışanın bu işlemleri yaparken aslında havaalanının teknik bilgisayar sistemlerini de riske attığı açıklandı.

Konuyu çözmek üzere görevlendirilen müfettişler, havaalanı yetkililerinin de yardımlarıyla, merkez içindeki BT ağının bölümlerini analiz etmeye başladı. Analizler sonucunda iki farklı teknik odada, harici internete bağlı gerçek bir madencilik çiftliğinin varlığı keşfedildi. Çalışanın kurduğu sistemin havaalanı hizmetlerinin yönetimine sağlanmış olan sistemler aracılığıyla farklı bir ağ bağlantısı kurduğu bulundu. Bu ağ bağlantısı ile birlikte havalimanının elektrik kaynağını da kullanarak madencilik yapmaya çalıştığı açıklandı.

Rai News, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Lamezia Terme Cumhuriyet Savcılığı tarafından koordine edilen soruşturma kapsamında, kaçak yollarla madencilik yaparak Ethereum üreten kişinin hareketlerini ve yaptığı tüm işlemlerin nasıl yapıldığını belirlemek için kurulu makinelerle ilişkili IP adreslerinin birçok teknik faaliyetlerle incelendi. Yapılan inceleme sonucunda kaçak işlemler ortaya çıkarıldı.”
Yasa dışı yollarla kripto para madenciliği yapmak için kötü amaçlı yazılımların kullanılması, sektörde sıklıkla görülen tehditler arasında yer alıyor. 2018 yılının ocak ayında son kripto para boğa piyasasının zirvesine yakın bir zamanda, bu tür kötü amaçlı yazılımların kullanılması nedeniyle büyük şirketlerin çoğu bu tarz yasa dışı faaliyetlere maruz kalmıştı.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.21 0.1996%
GBP/USD 1.34 -0.5064%
USD/JPY 104.52 0.2109%
USD/CHF 0.90 -0.3891%
AUD/USD 0.74 0.4478%
USD/CAD 1.29 -0.1082%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,325.49 0.02%
ALTIN 462.39 1.22%
DOLAR 7.87 0.44%
EURO 9.52 0.64%
BRENT 48.26 1.73%