Hayvan öldürmeden üretiliyor

Hayvan öldürülmeden üretilen et, dünyadaki ilk satış onayını aldı.

Hayvan öldürmeden üretiliyor

ABD’li Eat Just adlı şirket tarafından üretilen “tavuk parçaları” Singapur Gıda Ajansı’nın güvenlik onayından geçti ve şirket bu onayın, etin hayvan öldürülmeden üretildiği bir geleceğin kapısını açabileceğini söyledi. Dünya genelinde onlarca şirket, kültür tavuk, sığır ve domuz eti geliştiriyor. Amaç endüstriyel hayvan yetiştiriciliğinin iklim değişikliği ve doğa üzerinde etkisini azaltırken, daha temiz, ilaçsız ve hayvanların eziyet görmediği bir et üretimi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, şu anda her gün 130 milyon tavuk ve 4 milyon tavuk eti için kesiliyor. Dünyadaki memelilerin yüzde 60’ı besi hayvanı, yüzde 36’sı insan ve sadece yüzde 4’ü vahşi hayvanlar. Eat Just’ın ürünü bin 200 litrelik bir biyoreaktörde üretiliyor ve daha sonra bitki bazlı muhtevayla birleştiriliyor. Ürün, normal tavuğa göre çok daha pahalı ve sadece Singapur’daki bir restoranda satılacak, ancak Eat Just üretim boyutları büyüdükçe, daha da ucuzlayacağını belirtiyor.

Hücre bankası kullanılıyor

Üretim sürecini başlatan hücreler, bir hücre bankasından geliyor ve bir tavuğun kesilmesini gerektirmiyor, çünkü bu hücreler canlı hayvanlardan biyopsilerle alınabiliyor. Büyüyen hücrelere verilen besleyici içeriğin tümüyse bitkilerden elde ediliyor. Singapur’daki üretilen kültür etinde, büyüme ortamında sığır fetüsünden alınan kandan elde edilen serum da bulunuyor, ancak bu tüketimden önce, büyük ölçüde yok ediliyor. 

Şirket bir sonraki üretim hattında bitki temelli serum kullanılacağını, onay sürecinin başladığı iki yıl önce Singapur’da bunun bulunamadığını belirtti.

Alış 31,3635
Satış 31,3879
Değişim 0,14
Son Değer 31,3757
En yüksek 31,43
En düşük 31,18
Haftalık Değişim 1,08%
Haftalık En Düşük 31,02
Haftalık En Yüksek 31,43
Aylık Değişim 0,46%
Aylık En Düşük 31,18
Aylık En Yüksek 31,43