Bakan Mehmet Şimşek'ten Avrupa Birliği'ne 5 maddelik çağrı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Komisyonu'nun "AB-Türkiye siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerinin durumu" raporunu memnuniyetle karşıladığını ve 5 maddelik çağrıda bulunduğunu paylaştı. Şimşek, AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Diyaloglarının, Siyasi Diyalog toplantılarının, Gümrük Birliği'nin modernizasyonu müzakerelerinin yeniden başlamasını, Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'deki faaliyetlerini sürdürmesini ve AB'deki vize kısıtlamalarının hafifletilmesini istedi.

Bakan Mehmet Şimşek'ten Avrupa Birliği'ne 5 maddelik çağrı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından, "AB-Türkiye siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerinin durumu" hakkındaki son rapora ilişkin İngilizce paylaşım yaptı.

BAKAN ŞİMŞEK'TEN AB'YE 5 MADDELİK ÇAĞRI
Bakan Şimşek resmi X hesabından yaptığı paylaşımında, Avrupa Komisyonu'nun "AB-Türkiye siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerinin durumu" hakkındaki son raporunu memnuniyetle karşıladıklarını bildirerek komisyon ve yüksek temsilci tarafından önerilen önlemlerin, teşvik edici ve olumlu gelişmelere işaret ettiğini kaydetti.

Şimşek, Avrupa Komisyonu'na çağrıda bulunduğu paylaşımında 5 madde sıraladı:

"DİYALOGLAR YENİDEN BAŞLATILMALI"
- Ekonomi, Enerji ve Ulaştırma konularında AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Diyaloglarının yeniden başlatılması,
 
- Ortaklık Konseyi ve Bakanlar düzeyinde Yüksek Düzeyde Siyasi Diyalog toplantılarının yeniden başlaması,
 
- AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin modernizasyonuna ilişkin taslak müzakere çerçevesine ilişkin tartışmaların yeniden canlandırılması
 
- Avrupa Yatırım Bankası'nı Türkiye'deki tüm sektörlerdeki faaliyetlerine yeniden başlamaya davet etmek,
 
- AB'deki Türk iş insanları, öğrenciler, Türk vatandaşları ve aile üyelerine yönelik vize kısıtlamalarının hafifletilmesi.

"TÜRKİYE VE AB BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ" 
"Türkiye ve AB birlikte daha güçlü" vurgusu yapan Şimşek, "Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne sağlam şekilde yeniden bağlamak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.