Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten net mesajlar: Şimşek, 'Tabiri caizse' diyerek tek tek açıkladı: “Çıkış başladı...”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında net mesajlar verdi. " "Doların güçlenmesi aleyhimize biz Euro bazında mal satıyoruz" ifadelerini kullanan Bakan Şimşek, "Kur Korumalı Mevduat'tan aslında tabiri caizse çıkış başladı" dedi. Şimşek, altına olan talebin de düşeceğini öngördüklerini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten net mesajlar: Şimşek, 'Tabiri caizse' diyerek tek tek açıkladı: “Çıkış başladı...”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, A Haber canlı yayında ekonomiye dair gündemi soruları yanıtladı.

Bakan Şimşek, "Maliye politikasında önleyici tedbirler aldık. Para politikası gecikmeli devreye giriyor, bugün aldığımız tedbirlerin etkisi aylar sonra kendisini gösteriyor, sonuçlarını almamız zaman alacak. Bir yıl sonraki enflasyonu çıpalayacak, onu bir şekilde yatırımcıları ikna edecek bir para politikası duruşuna geçeceğiz dedik ve o noktada gerekeni yaptık. Yapısal reformları bir takvime bağladık, öngörülebilir durumda" dedi.

KUR KORUMALI MEVDUAT

Bakan Mehmet Şimşek, "Doların güçlenmesi aleyhimize biz euro bazında mal satıyoruz. En büyük pazarımız Avrupa bölgesi, ham maddeleri dolar cinsinden alıyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Mehmet Şimşek'in açıklamalarından satır başları:

"TÜRKİYE'YE İLGİ ÇOK BÜYÜK"

Türkiye'ye ilgi çok büyük. 3 gün boyunca aralıksız toplantılar yaptık. Yatırım fonları, yatırım bankaları, altyapı fonları ile bir araya geldik. İlgi çok yoğundu. 85 üzerinden kurum temsilci gönderdi. 100'den fazla yatırımcı ile yoğun temaslarımız oldu.

HEDEFİMİZ TEK HANELİ ENFLASYON

Türkiye kişibaşı milli geliri 10 bin doların üzerinde olan yedi ülkeden birisi. Büyük bir piyasa ve ilgi ciddi anlamda büyük. Türkiye'ye karşı algıda da ciddi bir iyileşme var. Bizim programımızın ana hedefi sürdürülebilir yüksek büyüme. Buna ulaşırken düşük tek haneli enflasyon ve bunu destekleyecek maliye politikası oluşturacağız. Bütüncül bir yaklaşım var.